Ana Sayfa > Önceki Yıllar > Ortaca Dalyan Sarıgerme > Hürpedal Kadın Bisiklet Festivali

HÜRPEAL KADIN BİSİKLET FESTİVALİ

12 Ağustos 2018 Pazar

Bugün Günlüklü Restoranda sabah 7.30’da, 120 kadınla birlikte yoga yapma randevum vardı. Randevuma geç kalmadım ama hanımlar biraz fazla yoğundu ve yoga planı iptal oldu. Fakat aynı gurupla bugün bütün günü kapsayan daha özel bir planımız var. 2. Hürpedal Kadın Bisiklet Festivali, Ortaca Belediyesince Dalyan’da düzenleniyor ve bende bugün bütün gün onların özel davetlisiyim.

120 Kadın dışında 10 civarı organizatör var, gerçi onların arasında erkekler de var ama festival kadınlara özel, ben ufak bir istisna oluşturuyorum.

Kahvaltımızı sığla ağaçları ile çevrili günlüklü restoranda yapıyoruz. Bu özel ağaçlar söylenene göre yalnızca Kanada’da ve Türkiye’nin bu bölgesinde bulunuyormuş. Bu derece özel olmaları sebebiyle de Kanadalılar bu ağacın yaprağını bayraklarına koymuşlar. Kanadalılara söylemek gerek, o kadar da eşsiz değil bakın Dalyan’ımızda da var o ağaçlardan ve özel olarak korunuyor.

Kahvaltı sonrası herkes bisikletlerine geçiyor ve Türkiye’nin hemen her yerinden gelen kadınlarla yaklaşık 45 kilometre sürecek bisiklet turumuza başlıyoruz. Bir de dönüşü var bu yolun, ‘eee.. sıcak da başlar birazdan’, bazıları için zor olabilir diye düşünüyorum. Sonrasında, “koskoca organizasyon, bir yolunu düşünmüşlerdir herhalde” diyorum.

Ki, zaten düşünmüşler.

Mola verdiğimiz bir ufak kahvede minibüsler geliyor, bisikletler toplanıyor ve katılımcıların bir kısmı yolun geri kalanını bu arabalarda gidiyor.

Biz bisikletlerle giderken jandarma mümkün olduğunca trafiği düzenliyor. İki sıra halinde bir şeridi bazen kapatarak, bazen de yol kenarında trafiği işgal etmeden gidiyoruz. Şakalaşmalar, espiriler, neşeli sohbetler yol boyunca devam ediyor.

Benim katılacağımı önceden duyurdukları için çoğunluk hakkımda bilgi sahibi. Daha Yuvarlakçay’a varmadan gruptan 15 – 20 kişiyle fotoğraf çekiliyorum. Ben samimi şekilde davrandıkça çekingenliğini yenip fotoğraf çekilmek için gelen sayısı artıyor. Mola yerine vardığımızda meşhur Yuvarlakçay’ın soğuk sularında yüzüp, ardından İzmirli pedalperest kadınlar grubunun yanına kuruluyorum. İlgi, alaka eşliğinde yine ve yeniden fotoğraf çekiliyoruz. Ard arda bombardıman şeklinde gelen sorulara da mümkün olduğunca samimiyetle cevap veriyorum.

Dönüş yoluna geçtiğimizde artık hemen herkesle tanışıyor durumdayım. Bisiklet üstünde biraz muhabbet etmeye başlasam da, daralan yolda tek sıra hizaya geçiyoruz ve o noktadan sonra bisikletliler dağılmaya başlıyor. Kalabalık bir grup değil de uzun ince bir grup haline geliyoruz.

Güneş tepemde enerjimi emiyor ama bisiklet sürmenin getirdiği bir yorgunluk hissetmiyorum.

Akşamüstüne doğru da başladığımız noktaya, Günlüklü Restoran’a varıyoruz.

Dönmeden önce katılımcıların büyük bir kısmıyla güzel bir fotoğraf çektiriyorum. Fotoğraf bu güzel günü hatırlamak için en iyi hatıra.

Instagram.com/bestjobinturkey 

Instagram.com/efetanay

(ENG below) Seyahatlerimde büyük tehlikeler atlattığım çok oldu. Bazen birileri yardımcı oldu bazen de hayatın bana öğrettikleri kendimi kurtarmamı sağladı. Zambiya'nın ücra bir köşesinde, internetin dahi olmadığı bu köy, zor anlar yaşadığım yerlerden biriydi. Fotoğrafta benimle samimi poz veren bu satıcılar ve çok daha kalabalık bir gurup aslında beni ilk gördüklerinde baya saldırır şekilde mal satmaya çalışıyorlardı. Olay baya saldırıya dönüşmeye başlıyordu ama ben gayet sakin ve samimi bir şekilde durumu yumuşatmayı başardım ve bunu parayla da sağlamadım! Üstelik bu gençler daha sonra üstüme yürüyen başka bir adama da engel oldular. Hepsi doğru insan ilişkileri ve bu gibi sıradışı şartlarda hayatın öğrettikleri sayesindeydi aslında. Hayata dair önemli dersleri ve öğretileri yakında başlayacak eğitimde katılımcılara aktaracağım. Eğitim kişisel gelişim üzerine olacak. Şimdiden 30'dan fazla kişi katılmak istediğini belirtti. Detayları paylaşacağım.
.
ENG - I have been to some dangerous places when I was traveling and I got over many difficult situations, sometimes with the help of others and sometimes I just used what life taught me. These friendly guys in the picture were actually very aggressive at the beginning but I was able to cool things down. It could have gone really bad because there were many people like them around and in the middle of nowhere they found a traveler that they thought that they can take some money. At the end when I managed to gained their trust and it was not by money but by respect. Later they even protected me from other people. I will start an online education soon and I will have trainings for stuations like this.
(ENG below) Seyahatlerimde büyük tehlikeler atlattığım çok oldu. Bazen birileri yardımcı oldu bazen de hayatın bana öğrettikleri kendimi kurtarmamı sağladı. Zambiya'nın ücra bir köşesinde, internetin dahi olmadığı bu köy, zor anlar yaşadığım yerlerden biriydi. Fotoğrafta benimle samimi poz veren bu satıcılar ve çok daha kalabalık bir gurup aslında beni ilk gördüklerinde baya saldırır şekilde mal satmaya çalışıyorlardı. Olay baya saldırıya dönüşmeye başlıyordu ama ben gayet sakin ve samimi bir şekilde durumu yumuşatmayı başardım ve bunu parayla da sağlamadım! Üstelik bu gençler daha sonra üstüme yürüyen başka bir adama da engel oldular. Hepsi doğru insan ilişkileri ve bu gibi sıradışı şartlarda hayatın öğrettikleri sayesindeydi aslında. Hayata dair önemli dersleri ve öğretileri yakında başlayacak eğitimde katılımcılara aktaracağım. Eğitim kişisel gelişim üzerine olacak. Şimdiden 30'dan fazla kişi katılmak istediğini belirtti. Detayları paylaşacağım. . ENG - I have been to some dangerous places when I was traveling and I got over many difficult situations, sometimes with the help of others and sometimes I just used what life taught me. These friendly guys in the picture were actually very aggressive at the beginning but I was able to cool things down. It could have gone really bad because there were many people like them around and in the middle of nowhere they found a traveler that they thought that they can take some money. At the end when I managed to gained their trust and it was not by money but by respect. Later they even protected me from other people. I will start an online education soon and I will have trainings for stuations like this.