Ana Sayfa > Önceki Yıllar > Ortaca Dalyan Sarıgerme > Hürpedal Kadın Bisiklet Festivali

HÜRPEAL KADIN BİSİKLET FESTİVALİ

12 Ağustos 2018 Pazar

Bugün Günlüklü Restoranda sabah 7.30’da, 120 kadınla birlikte yoga yapma randevum vardı. Randevuma geç kalmadım ama hanımlar biraz fazla yoğundu ve yoga planı iptal oldu. Fakat aynı gurupla bugün bütün günü kapsayan daha özel bir planımız var. 2. Hürpedal Kadın Bisiklet Festivali, Ortaca Belediyesince Dalyan’da düzenleniyor ve bende bugün bütün gün onların özel davetlisiyim.

120 Kadın dışında 10 civarı organizatör var, gerçi onların arasında erkekler de var ama festival kadınlara özel, ben ufak bir istisna oluşturuyorum.

Kahvaltımızı sığla ağaçları ile çevrili günlüklü restoranda yapıyoruz. Bu özel ağaçlar söylenene göre yalnızca Kanada’da ve Türkiye’nin bu bölgesinde bulunuyormuş. Bu derece özel olmaları sebebiyle de Kanadalılar bu ağacın yaprağını bayraklarına koymuşlar. Kanadalılara söylemek gerek, o kadar da eşsiz değil bakın Dalyan’ımızda da var o ağaçlardan ve özel olarak korunuyor.

Kahvaltı sonrası herkes bisikletlerine geçiyor ve Türkiye’nin hemen her yerinden gelen kadınlarla yaklaşık 45 kilometre sürecek bisiklet turumuza başlıyoruz. Bir de dönüşü var bu yolun, ‘eee.. sıcak da başlar birazdan’, bazıları için zor olabilir diye düşünüyorum. Sonrasında, “koskoca organizasyon, bir yolunu düşünmüşlerdir herhalde” diyorum.

Ki, zaten düşünmüşler.

Mola verdiğimiz bir ufak kahvede minibüsler geliyor, bisikletler toplanıyor ve katılımcıların bir kısmı yolun geri kalanını bu arabalarda gidiyor.

Biz bisikletlerle giderken jandarma mümkün olduğunca trafiği düzenliyor. İki sıra halinde bir şeridi bazen kapatarak, bazen de yol kenarında trafiği işgal etmeden gidiyoruz. Şakalaşmalar, espiriler, neşeli sohbetler yol boyunca devam ediyor.

Benim katılacağımı önceden duyurdukları için çoğunluk hakkımda bilgi sahibi. Daha Yuvarlakçay’a varmadan gruptan 15 – 20 kişiyle fotoğraf çekiliyorum. Ben samimi şekilde davrandıkça çekingenliğini yenip fotoğraf çekilmek için gelen sayısı artıyor. Mola yerine vardığımızda meşhur Yuvarlakçay’ın soğuk sularında yüzüp, ardından İzmirli pedalperest kadınlar grubunun yanına kuruluyorum. İlgi, alaka eşliğinde yine ve yeniden fotoğraf çekiliyoruz. Ard arda bombardıman şeklinde gelen sorulara da mümkün olduğunca samimiyetle cevap veriyorum.

Dönüş yoluna geçtiğimizde artık hemen herkesle tanışıyor durumdayım. Bisiklet üstünde biraz muhabbet etmeye başlasam da, daralan yolda tek sıra hizaya geçiyoruz ve o noktadan sonra bisikletliler dağılmaya başlıyor. Kalabalık bir grup değil de uzun ince bir grup haline geliyoruz.

Güneş tepemde enerjimi emiyor ama bisiklet sürmenin getirdiği bir yorgunluk hissetmiyorum.

Akşamüstüne doğru da başladığımız noktaya, Günlüklü Restoran’a varıyoruz.

Dönmeden önce katılımcıların büyük bir kısmıyla güzel bir fotoğraf çektiriyorum. Fotoğraf bu güzel günü hatırlamak için en iyi hatıra.

Instagram.com/bestjobinturkey 

Instagram.com/efetanay

(ENG below) Fotoğraflarla ilgili 7 ilginç gerçek. 1) 42 kilometrelik Moskova Maratonundan fotoğraflar. 2) Birinci fotoğraf 21inci km, ikinci 42inci km. 3) Koşuya katılmaya 3 ay öncesinde barda bir arkadaşımın fikri üzerine karar verdim ve o an elimdeki son alkolüm oldu. Sonraki 3 ay bir damla bile içmedim. 4) Haftada 3 gün Sabah 5.30'da kalkıp 17 -20 km koşu yapıyordum. Diğer 3 gün de salonda üst vücut çalışıyordum. 1 Gün izin 5) Ilk kez 30kmden fazla mesafe koşmuştum ve 4 saat 27dkda bitirdim yarışı. 6) O yıl katılımcılardan 3 bin kişi yarışı bitiremedi. 7) Koşudan önce uzun bir Orta Asya turuna çıkmıştım ve ciddi şekilde antrenmansız kaldım ama hırsımdan yarışta kendimi parçalarcasına zorladım. Ikinci fotoğraftaki yakışıklılığım da hırsımın resmi 😎🙂😀
.
ENG - 7 Facts about the pictures. 1) Pictures from the 42 km Moscow Marathon. 2) The first photo is from the 21st km and the second photo is from the 42nd. 3) I decided to run 3 months prior to the race in a bar and the drink I had in my hand was the last alcohol. I didn't drink even a drop of alcohol until the race. 4) I was waking up at 5.30 am, 3 times a week to run 17 - 20 kms. And I was training at the gym 3 times a week. I had one off. 5) I ran more than 30kms for the first time in my life. My result was 4 hours 27 mins. 6) That year almost 3 thousand people couldn't finish the race. 7) I had a long trip in central asia before the race so I lost my condition a bit but I was extremely ambitious and I pushed my limits. That second photo is the photo of my handsome ambition 😎🙂😀
(ENG below) Fotoğraflarla ilgili 7 ilginç gerçek. 1) 42 kilometrelik Moskova Maratonundan fotoğraflar. 2) Birinci fotoğraf 21inci km, ikinci 42inci km. 3) Koşuya katılmaya 3 ay öncesinde barda bir arkadaşımın fikri üzerine karar verdim ve o an elimdeki son alkolüm oldu. Sonraki 3 ay bir damla bile içmedim. 4) Haftada 3 gün Sabah 5.30'da kalkıp 17 -20 km koşu yapıyordum. Diğer 3 gün de salonda üst vücut çalışıyordum. 1 Gün izin 5) Ilk kez 30kmden fazla mesafe koşmuştum ve 4 saat 27dkda bitirdim yarışı. 6) O yıl katılımcılardan 3 bin kişi yarışı bitiremedi. 7) Koşudan önce uzun bir Orta Asya turuna çıkmıştım ve ciddi şekilde antrenmansız kaldım ama hırsımdan yarışta kendimi parçalarcasına zorladım. Ikinci fotoğraftaki yakışıklılığım da hırsımın resmi 😎🙂😀 . ENG - 7 Facts about the pictures. 1) Pictures from the 42 km Moscow Marathon. 2) The first photo is from the 21st km and the second photo is from the 42nd. 3) I decided to run 3 months prior to the race in a bar and the drink I had in my hand was the last alcohol. I didn't drink even a drop of alcohol until the race. 4) I was waking up at 5.30 am, 3 times a week to run 17 - 20 kms. And I was training at the gym 3 times a week. I had one off. 5) I ran more than 30kms for the first time in my life. My result was 4 hours 27 mins. 6) That year almost 3 thousand people couldn't finish the race. 7) I had a long trip in central asia before the race so I lost my condition a bit but I was extremely ambitious and I pushed my limits. That second photo is the photo of my handsome ambition 😎🙂😀