Ana Sayfa > Önceki Yıllar > Ortaca Dalyan Sarıgerme > Ekincik Turu

EKİNCİK TURU

11 Ağustos 2018 Cumartesi

Bir gün öncenin yorgunluğu üzerimde uyanıyorum. Dağlarda sırtımda insan taşımış, bir de bu heyecan dolu hikayeyi sizlerle paylaşabilmek için geceye kadar oturup yazımı yetiştirmiştim.

Palmyra’da kahvaltımı yaptıktan sonra sahilde yemekli tekne kooperatifi ile tura çıkıyorum. Tatilimin ilk günü de Dalyan Yemekli Tekne Kooperatifi ile tura çıktığım için kalkış noktalarını biliyorum. Kooperatife kayıtlı tekneleri kaliteli, temiz ve cidden diğer standart teknelerden ayrışan güzellikte. Bugünkü kaptanımız Tolga’nın tekneside aynı derecede güzel. İlk durağımız İztuzu açıklarındaki ekincik mağarası. Varmamız sakin bir sürüşle neredeyse bir buçuk saati buluyor. Önceki ziyaretlerden tecrübeliyim, açıklardaki koylar daha mavi, daha berrak. Ekincik mağarasının olduğu yer de aynı şekilde mavi ve berrak. Su altı kameramla çok güzel çekimler alıyorum. İlk gezimde olduğu gibi bu gezide de teknenin üzerinden tekrar tekrar atlıyorum.

Ekincik’teki mağaranın içerisinde uzun kalıyorum ve tekrar tekrar çekimler yapıyorum. Nasıl olsa yeterince uzun süre Dalyan’dayım ve bu tip koylara yeniden gideceğimi bildiğim için dönüyorum tekneme. Kısa bir tatil için gelmiş olsam cidden doyamam buralara. Döndüğümde kaptan Tolga çay servisi yapıyor. Elimde çay, manzarayı izleyerek ekincik koyuna gidiyorum. Ufacık çakıllarla dolu bu koyun etrafı yemyeşil ormanlarla kaplı, arkasında da ekincik köyü yer alıyor.

Kaptan, “daha bitmedi, şimdi de semizce koyuna gidiyoruz” diyor. Buralarda her yer birbirinden güzel, yol boyunca sahilde yeşillikler, denizde de gök mavisi bir berraklık eşlik ediyor. Dalyan ve civarını güzel kılan da, işte bu doğallık.

Yemekli tekne kooperatifinin, adının şanına yaraşan yemeği hazırlamaya başlıyor kaptan. Cidden nefes kesici lezizlikte yemekler, hepsi ev yapımı. Hatta kaptanın eşi yapmış bizzat. Böyle bir lezzet olamaz. Pek de abartmak istemiyorum ama cidden güneş, deniz ve tatilin de etkisiyle ayrı bir güzel geliyor yediklerimiz. Mezelerin üzerine bir de tavuk ve köfte de yiyince benden mutlusu yok.

Dönüş yoluna geçmeden kızıl buruna uğruyoruz. Bugünkü güzergâhta gittiğimiz en uzak nokta burası.

Dönüş yolunda teknenin önüne uzanıyorum, bir sağı bir solu seyrederek sakin sakin İztuzu’na varışımızı izliyorum.

İztuzu’na vardığımızda denize girmeye niyetim yok artık. Bugünlük denize doymuş durumdayım ama akşamüstü İztuzu’nda koşu gayet güzel bir fikir gibi geliyor. Hem dünün yorgunluğu, hem de bugünkü yorgunluk eklenince sahilin yarısına kadar koşup dönmeyle yetiniyorum ama sahilin neredeyse 6 km olduğunu da unutmayın.

Dönüş yolunda kaptan kıpkırmızı bir karpuz kesiyor.

Sakin sakin varıyoruz Dalyan’ımıza.

Instagram.com/bestjobinturkey 

Instagram.com/efetanay

(ENG below) Seyahatlerimde büyük tehlikeler atlattığım çok oldu. Bazen birileri yardımcı oldu bazen de hayatın bana öğrettikleri kendimi kurtarmamı sağladı. Zambiya'nın ücra bir köşesinde, internetin dahi olmadığı bu köy, zor anlar yaşadığım yerlerden biriydi. Fotoğrafta benimle samimi poz veren bu satıcılar ve çok daha kalabalık bir gurup aslında beni ilk gördüklerinde baya saldırır şekilde mal satmaya çalışıyorlardı. Olay baya saldırıya dönüşmeye başlıyordu ama ben gayet sakin ve samimi bir şekilde durumu yumuşatmayı başardım ve bunu parayla da sağlamadım! Üstelik bu gençler daha sonra üstüme yürüyen başka bir adama da engel oldular. Hepsi doğru insan ilişkileri ve bu gibi sıradışı şartlarda hayatın öğrettikleri sayesindeydi aslında. Hayata dair önemli dersleri ve öğretileri yakında başlayacak eğitimde katılımcılara aktaracağım. Eğitim kişisel gelişim üzerine olacak. Şimdiden 30'dan fazla kişi katılmak istediğini belirtti. Detayları paylaşacağım.
.
ENG - I have been to some dangerous places when I was traveling and I got over many difficult situations, sometimes with the help of others and sometimes I just used what life taught me. These friendly guys in the picture were actually very aggressive at the beginning but I was able to cool things down. It could have gone really bad because there were many people like them around and in the middle of nowhere they found a traveler that they thought that they can take some money. At the end when I managed to gained their trust and it was not by money but by respect. Later they even protected me from other people. I will start an online education soon and I will have trainings for stuations like this.
(ENG below) Seyahatlerimde büyük tehlikeler atlattığım çok oldu. Bazen birileri yardımcı oldu bazen de hayatın bana öğrettikleri kendimi kurtarmamı sağladı. Zambiya'nın ücra bir köşesinde, internetin dahi olmadığı bu köy, zor anlar yaşadığım yerlerden biriydi. Fotoğrafta benimle samimi poz veren bu satıcılar ve çok daha kalabalık bir gurup aslında beni ilk gördüklerinde baya saldırır şekilde mal satmaya çalışıyorlardı. Olay baya saldırıya dönüşmeye başlıyordu ama ben gayet sakin ve samimi bir şekilde durumu yumuşatmayı başardım ve bunu parayla da sağlamadım! Üstelik bu gençler daha sonra üstüme yürüyen başka bir adama da engel oldular. Hepsi doğru insan ilişkileri ve bu gibi sıradışı şartlarda hayatın öğrettikleri sayesindeydi aslında. Hayata dair önemli dersleri ve öğretileri yakında başlayacak eğitimde katılımcılara aktaracağım. Eğitim kişisel gelişim üzerine olacak. Şimdiden 30'dan fazla kişi katılmak istediğini belirtti. Detayları paylaşacağım. . ENG - I have been to some dangerous places when I was traveling and I got over many difficult situations, sometimes with the help of others and sometimes I just used what life taught me. These friendly guys in the picture were actually very aggressive at the beginning but I was able to cool things down. It could have gone really bad because there were many people like them around and in the middle of nowhere they found a traveler that they thought that they can take some money. At the end when I managed to gained their trust and it was not by money but by respect. Later they even protected me from other people. I will start an online education soon and I will have trainings for stuations like this.