Ana Sayfa > Önceki Yıllar > Ortaca Dalyan Sarıgerme > Dalyan Çamur Banyosu

DALYAN ÇAMUR BANYOSU

07 Ağustos 2018 Salı

Yine sakin bir güne uyanıyorum. Bugün ilk haftam bitiyor ama yorgun değil tam tersi daha da enerji dolmuş durumdayım.

Dün gecemi caretta caretta restoranda eşsiz bir bonfile ve mükemmel bir manzarayla geçirdim. Ardından da Green Barda sakin bir muhabbete dâhil oldum.

Gece öyle çok yemişim ki, gündüz yemeye pek yiyemeye yer kalmamış. Geldiğimden beri en sade kahvaltıyla güne başladım ama kahvelerimi eksik etmedim.

Öğlen ikiye kadar internetteki işlerimi halettim ve haberlere biraz takıldım. Tatil başladığından beri Best Job In Turkey hakkında onca haber yapıldı ama ben haberlere sadece ayaküstü göz ucuyla bakabilmiştim. Bugün oturup birçoğunu okudum. İlginç bir his insanın kendisi hakkında başka gözlerden yazılar okuması. Sanırım ufak bir üne ulaşmış olmanın en güzel yanı bu. Herkes artık senin hakkında istediğini söylüyor. Aslında sen de dışarıdan nasıl göründüğünü öğrenmiş oluyorsun. İyisiyle, kötüsüyle her şeyi öğreniyorsun. Kendini geliştirmen için iyi bir fırsat eğer alıngan biri değilsen tabii.

Dalyan Çamur Banyosu

Öğlen 2 civarı BC Spa otelin hemen karşısındaki Dalyan Peloid Çamur Banyosuna gidiyorum. Turist akını başlamadan hamamda tek başıma keseleniyorum ve ardından da köpük banyosu yaptırıyorum. İyi bir rahatlamayla biraz soluklanıyorum. Gözenekler açılıp tertemiz bir halde de çamur banyosuna giriyorum.

O arada Peloid’e bir turist akını oluyor ama neyse ki geniş ve büyük bir yer. Hatta etrafta insanlar varken daha bile eğlenceli. Birkaç Rus’la tanışıyorum, Başkir bölgesinden bir tanesi, onların yerel dilleri Türkî dil olduğu için birkaç Türkçe kelime bile söylüyor, sonrasını Rusça devam ediyoruz.

İki farklı tip çamur sürüyorum, her zaman ki gibi fotoğraflar ve hemen duşlara geçiyorum. Çamur üzerimde kuruduktan sonra duşta zorlanıyorum temizlenmek için. Bazı bölgeleri baya da kazıyorum resmen. Çamur banyosu neredeyse tamamen Marmaristen gelen gemilerin getirdiği tur yolcularıyla dolu, bu yolcuların da hemen hepsi yabancı. Parmakla seçilir Türk var. Duşta yanıma bir Türk denk gelmiş, yanındaki kardeşinden yardım istiyor temizlenmek için. Komik anlar yaşıyor herkes temizlenme esnasında.

Sonra ki durağım içerideki spa merkezi. Yüz maskesi yaptırıyorum orada da. Hayatımda ilk defa hemde. Aslına bakarsanız işe yarıyor gibi. Çıktığımda vücudum da yüzüm de değişik bir yumuşaklıkta.

Birkaç gün önce gittiğim, Sultaniye’deki çamur banyosu ziyaretimde de bir farklılık hissetmiştim ama bu sefer sanki daha bir etkili. Belki de çamur banyosundan önce keselenip temizlendiğim için de olabilir. Sağlık bakanlığından onaylı bu çamurun ciltteki birçok hastalığa da iyi geldiği biliniyor.

Bu sefalardan sonra barlar sokağının biraz ilerisindeki Sahil Restoran’a geliyorum. Daha güneş batmamış, cıvıl cıvıl her yer. Restoran kaya mezarlarının tam karşısında, nehrin de hemen yanında. Süper bir meze tabağı hazırlıyorlar ve günün yazısını yazmak için getirdiğim bilgisayarımı işte bu eşsiz noktada çantamdan çıkartıp, yazmaya başlıyorum.

Instagram.com/bestjobinturkey 

Instagram.com/efetanay

(ENG below) Seyahatlerimde büyük tehlikeler atlattığım çok oldu. Bazen birileri yardımcı oldu bazen de hayatın bana öğrettikleri kendimi kurtarmamı sağladı. Zambiya'nın ücra bir köşesinde, internetin dahi olmadığı bu köy, zor anlar yaşadığım yerlerden biriydi. Fotoğrafta benimle samimi poz veren bu satıcılar ve çok daha kalabalık bir gurup aslında beni ilk gördüklerinde baya saldırır şekilde mal satmaya çalışıyorlardı. Olay baya saldırıya dönüşmeye başlıyordu ama ben gayet sakin ve samimi bir şekilde durumu yumuşatmayı başardım ve bunu parayla da sağlamadım! Üstelik bu gençler daha sonra üstüme yürüyen başka bir adama da engel oldular. Hepsi doğru insan ilişkileri ve bu gibi sıradışı şartlarda hayatın öğrettikleri sayesindeydi aslında. Hayata dair önemli dersleri ve öğretileri yakında başlayacak eğitimde katılımcılara aktaracağım. Eğitim kişisel gelişim üzerine olacak. Şimdiden 30'dan fazla kişi katılmak istediğini belirtti. Detayları paylaşacağım.
.
ENG - I have been to some dangerous places when I was traveling and I got over many difficult situations, sometimes with the help of others and sometimes I just used what life taught me. These friendly guys in the picture were actually very aggressive at the beginning but I was able to cool things down. It could have gone really bad because there were many people like them around and in the middle of nowhere they found a traveler that they thought that they can take some money. At the end when I managed to gained their trust and it was not by money but by respect. Later they even protected me from other people. I will start an online education soon and I will have trainings for stuations like this.
(ENG below) Seyahatlerimde büyük tehlikeler atlattığım çok oldu. Bazen birileri yardımcı oldu bazen de hayatın bana öğrettikleri kendimi kurtarmamı sağladı. Zambiya'nın ücra bir köşesinde, internetin dahi olmadığı bu köy, zor anlar yaşadığım yerlerden biriydi. Fotoğrafta benimle samimi poz veren bu satıcılar ve çok daha kalabalık bir gurup aslında beni ilk gördüklerinde baya saldırır şekilde mal satmaya çalışıyorlardı. Olay baya saldırıya dönüşmeye başlıyordu ama ben gayet sakin ve samimi bir şekilde durumu yumuşatmayı başardım ve bunu parayla da sağlamadım! Üstelik bu gençler daha sonra üstüme yürüyen başka bir adama da engel oldular. Hepsi doğru insan ilişkileri ve bu gibi sıradışı şartlarda hayatın öğrettikleri sayesindeydi aslında. Hayata dair önemli dersleri ve öğretileri yakında başlayacak eğitimde katılımcılara aktaracağım. Eğitim kişisel gelişim üzerine olacak. Şimdiden 30'dan fazla kişi katılmak istediğini belirtti. Detayları paylaşacağım. . ENG - I have been to some dangerous places when I was traveling and I got over many difficult situations, sometimes with the help of others and sometimes I just used what life taught me. These friendly guys in the picture were actually very aggressive at the beginning but I was able to cool things down. It could have gone really bad because there were many people like them around and in the middle of nowhere they found a traveler that they thought that they can take some money. At the end when I managed to gained their trust and it was not by money but by respect. Later they even protected me from other people. I will start an online education soon and I will have trainings for stuations like this.