Ana Sayfa > Önceki Yıllar > Ortaca Dalyan Sarıgerme > Dalyan Çamur Banyosu

DALYAN ÇAMUR BANYOSU

07 Ağustos 2018 Salı

Yine sakin bir güne uyanıyorum. Bugün ilk haftam bitiyor ama yorgun değil tam tersi daha da enerji dolmuş durumdayım.

Dün gecemi caretta caretta restoranda eşsiz bir bonfile ve mükemmel bir manzarayla geçirdim. Ardından da Green Barda sakin bir muhabbete dâhil oldum.

Gece öyle çok yemişim ki, gündüz yemeye pek yiyemeye yer kalmamış. Geldiğimden beri en sade kahvaltıyla güne başladım ama kahvelerimi eksik etmedim.

Öğlen ikiye kadar internetteki işlerimi halettim ve haberlere biraz takıldım. Tatil başladığından beri Best Job In Turkey hakkında onca haber yapıldı ama ben haberlere sadece ayaküstü göz ucuyla bakabilmiştim. Bugün oturup birçoğunu okudum. İlginç bir his insanın kendisi hakkında başka gözlerden yazılar okuması. Sanırım ufak bir üne ulaşmış olmanın en güzel yanı bu. Herkes artık senin hakkında istediğini söylüyor. Aslında sen de dışarıdan nasıl göründüğünü öğrenmiş oluyorsun. İyisiyle, kötüsüyle her şeyi öğreniyorsun. Kendini geliştirmen için iyi bir fırsat eğer alıngan biri değilsen tabii.

Dalyan Çamur Banyosu

Öğlen 2 civarı BC Spa otelin hemen karşısındaki Dalyan Peloid Çamur Banyosuna gidiyorum. Turist akını başlamadan hamamda tek başıma keseleniyorum ve ardından da köpük banyosu yaptırıyorum. İyi bir rahatlamayla biraz soluklanıyorum. Gözenekler açılıp tertemiz bir halde de çamur banyosuna giriyorum.

O arada Peloid’e bir turist akını oluyor ama neyse ki geniş ve büyük bir yer. Hatta etrafta insanlar varken daha bile eğlenceli. Birkaç Rus’la tanışıyorum, Başkir bölgesinden bir tanesi, onların yerel dilleri Türkî dil olduğu için birkaç Türkçe kelime bile söylüyor, sonrasını Rusça devam ediyoruz.

İki farklı tip çamur sürüyorum, her zaman ki gibi fotoğraflar ve hemen duşlara geçiyorum. Çamur üzerimde kuruduktan sonra duşta zorlanıyorum temizlenmek için. Bazı bölgeleri baya da kazıyorum resmen. Çamur banyosu neredeyse tamamen Marmaristen gelen gemilerin getirdiği tur yolcularıyla dolu, bu yolcuların da hemen hepsi yabancı. Parmakla seçilir Türk var. Duşta yanıma bir Türk denk gelmiş, yanındaki kardeşinden yardım istiyor temizlenmek için. Komik anlar yaşıyor herkes temizlenme esnasında.

Sonra ki durağım içerideki spa merkezi. Yüz maskesi yaptırıyorum orada da. Hayatımda ilk defa hemde. Aslına bakarsanız işe yarıyor gibi. Çıktığımda vücudum da yüzüm de değişik bir yumuşaklıkta.

Birkaç gün önce gittiğim, Sultaniye’deki çamur banyosu ziyaretimde de bir farklılık hissetmiştim ama bu sefer sanki daha bir etkili. Belki de çamur banyosundan önce keselenip temizlendiğim için de olabilir. Sağlık bakanlığından onaylı bu çamurun ciltteki birçok hastalığa da iyi geldiği biliniyor.

Bu sefalardan sonra barlar sokağının biraz ilerisindeki Sahil Restoran’a geliyorum. Daha güneş batmamış, cıvıl cıvıl her yer. Restoran kaya mezarlarının tam karşısında, nehrin de hemen yanında. Süper bir meze tabağı hazırlıyorlar ve günün yazısını yazmak için getirdiğim bilgisayarımı işte bu eşsiz noktada çantamdan çıkartıp, yazmaya başlıyorum.

Instagram.com/bestjobinturkey 

Instagram.com/efetanay

(ENG below) Fotoğraflarla ilgili 7 ilginç gerçek. 1) 42 kilometrelik Moskova Maratonundan fotoğraflar. 2) Birinci fotoğraf 21inci km, ikinci 42inci km. 3) Koşuya katılmaya 3 ay öncesinde barda bir arkadaşımın fikri üzerine karar verdim ve o an elimdeki son alkolüm oldu. Sonraki 3 ay bir damla bile içmedim. 4) Haftada 3 gün Sabah 5.30'da kalkıp 17 -20 km koşu yapıyordum. Diğer 3 gün de salonda üst vücut çalışıyordum. 1 Gün izin 5) Ilk kez 30kmden fazla mesafe koşmuştum ve 4 saat 27dkda bitirdim yarışı. 6) O yıl katılımcılardan 3 bin kişi yarışı bitiremedi. 7) Koşudan önce uzun bir Orta Asya turuna çıkmıştım ve ciddi şekilde antrenmansız kaldım ama hırsımdan yarışta kendimi parçalarcasına zorladım. Ikinci fotoğraftaki yakışıklılığım da hırsımın resmi 😎🙂😀
.
ENG - 7 Facts about the pictures. 1) Pictures from the 42 km Moscow Marathon. 2) The first photo is from the 21st km and the second photo is from the 42nd. 3) I decided to run 3 months prior to the race in a bar and the drink I had in my hand was the last alcohol. I didn't drink even a drop of alcohol until the race. 4) I was waking up at 5.30 am, 3 times a week to run 17 - 20 kms. And I was training at the gym 3 times a week. I had one off. 5) I ran more than 30kms for the first time in my life. My result was 4 hours 27 mins. 6) That year almost 3 thousand people couldn't finish the race. 7) I had a long trip in central asia before the race so I lost my condition a bit but I was extremely ambitious and I pushed my limits. That second photo is the photo of my handsome ambition 😎🙂😀
(ENG below) Fotoğraflarla ilgili 7 ilginç gerçek. 1) 42 kilometrelik Moskova Maratonundan fotoğraflar. 2) Birinci fotoğraf 21inci km, ikinci 42inci km. 3) Koşuya katılmaya 3 ay öncesinde barda bir arkadaşımın fikri üzerine karar verdim ve o an elimdeki son alkolüm oldu. Sonraki 3 ay bir damla bile içmedim. 4) Haftada 3 gün Sabah 5.30'da kalkıp 17 -20 km koşu yapıyordum. Diğer 3 gün de salonda üst vücut çalışıyordum. 1 Gün izin 5) Ilk kez 30kmden fazla mesafe koşmuştum ve 4 saat 27dkda bitirdim yarışı. 6) O yıl katılımcılardan 3 bin kişi yarışı bitiremedi. 7) Koşudan önce uzun bir Orta Asya turuna çıkmıştım ve ciddi şekilde antrenmansız kaldım ama hırsımdan yarışta kendimi parçalarcasına zorladım. Ikinci fotoğraftaki yakışıklılığım da hırsımın resmi 😎🙂😀 . ENG - 7 Facts about the pictures. 1) Pictures from the 42 km Moscow Marathon. 2) The first photo is from the 21st km and the second photo is from the 42nd. 3) I decided to run 3 months prior to the race in a bar and the drink I had in my hand was the last alcohol. I didn't drink even a drop of alcohol until the race. 4) I was waking up at 5.30 am, 3 times a week to run 17 - 20 kms. And I was training at the gym 3 times a week. I had one off. 5) I ran more than 30kms for the first time in my life. My result was 4 hours 27 mins. 6) That year almost 3 thousand people couldn't finish the race. 7) I had a long trip in central asia before the race so I lost my condition a bit but I was extremely ambitious and I pushed my limits. That second photo is the photo of my handsome ambition 😎🙂😀