Ana Sayfa > Önceki Yıllar > Ortaca Dalyan Sarıgerme > Olta Balıkçılığı

OLTA BALIKÇILIĞI

13 Ağustos 2018 Pazartesi

Bugün alarm kurmadan, sabah hiçbir yere yetişme telaşı olmadan uyanıyorum. Sakin bir kahvaltı sonrası Palmyra otelin bahçesinde, kanalın hemen yanında 10’a kadar zaman geçiriyorum. Biraz haberleri okuyorum, biraz internete takılıyorum. Bugün öğlen 2’ye kadar boşum. Yoğun programa biraz ara vermek ve dinlenmem için bu şekilde organize etmişler günümü ama ben sabah koşularımda fark ettiğim bir spor salonunu gözüme kestirmiştim bir süredir ve bu boş zamanımı dinlenerek değil de ağır bir antrenman yaparak geçirmeye karar veriyorum.

Bir saat süren yoğun antrenmandan sonra da 6 yumurtalı omlet yiyorum, spor öncesi de 4 haşlanmış yumurta yemiştim, öğlen gittiğim Likya Pansiyon’da da 4 yumurtalı bir menemen sipariş veriyorum. Etti mi size 14 yumurta.

O kadar hareketli, spor dolu yaşayan biri olarak bol protein önemli tabii. Zaten haftada bir dilim ekmek anca yiyen, şekere tatlıya çok dikkatli yaklaşan, hamur işi veya yağlı yemek yemeyen biri olarak bana yemek için et ve yeşillikten başka bir şey kalmıyor.

Öğlen saati balık tutmak için tercih edilmezmiş. Bende beklentilerimi düşürüp, oltayı bir kenara atıp Kaptan June’un imzalayarak bana hediye ettiği kitabını alıyorum elime. 3. Gün yazımda detaylı olarak bahsettiğim Kaptan June’un kitabına dalıp gitmişken fark ediyorum oltamın ucundaki yemlerimin gittiğini.

Aslında pek de anlamadığım bir şey değil ama bu işin profesyoneli İnanç ağabey bütün detaylarını gösteriyor. Kendisinin Dalyan çarşı içinde balık avı malzemeleri satan bir dükkanı var. Hobisini kendi işi haline getirmiş ama “balık tutmak hobimken daha çok fırsatım oluyordu, iş haline gelince fırsat bulamaz oldum” diyor muhabbet ederken. ( Inanç ağabeye www.facebook.com/DalyanBalikAvi adresinden ulaşabilirsiniz. )

Balık tutmanın püf noktalarını öğreniyorum ama balık tutamıyorum. Saat ile ilgili bu ufak detay beni bugün balıksız bırakıyor. Gerçi çok da balıksız değilim, Dalyan’da her yer balık restoranı dolu.

Instagram.com/bestjobinturkey 

Instagram.com/efetanay

(ENG below) Seyahatlerimde büyük tehlikeler atlattığım çok oldu. Bazen birileri yardımcı oldu bazen de hayatın bana öğrettikleri kendimi kurtarmamı sağladı. Zambiya'nın ücra bir köşesinde, internetin dahi olmadığı bu köy, zor anlar yaşadığım yerlerden biriydi. Fotoğrafta benimle samimi poz veren bu satıcılar ve çok daha kalabalık bir gurup aslında beni ilk gördüklerinde baya saldırır şekilde mal satmaya çalışıyorlardı. Olay baya saldırıya dönüşmeye başlıyordu ama ben gayet sakin ve samimi bir şekilde durumu yumuşatmayı başardım ve bunu parayla da sağlamadım! Üstelik bu gençler daha sonra üstüme yürüyen başka bir adama da engel oldular. Hepsi doğru insan ilişkileri ve bu gibi sıradışı şartlarda hayatın öğrettikleri sayesindeydi aslında. Hayata dair önemli dersleri ve öğretileri yakında başlayacak eğitimde katılımcılara aktaracağım. Eğitim kişisel gelişim üzerine olacak. Şimdiden 30'dan fazla kişi katılmak istediğini belirtti. Detayları paylaşacağım.
.
ENG - I have been to some dangerous places when I was traveling and I got over many difficult situations, sometimes with the help of others and sometimes I just used what life taught me. These friendly guys in the picture were actually very aggressive at the beginning but I was able to cool things down. It could have gone really bad because there were many people like them around and in the middle of nowhere they found a traveler that they thought that they can take some money. At the end when I managed to gained their trust and it was not by money but by respect. Later they even protected me from other people. I will start an online education soon and I will have trainings for stuations like this.
(ENG below) Seyahatlerimde büyük tehlikeler atlattığım çok oldu. Bazen birileri yardımcı oldu bazen de hayatın bana öğrettikleri kendimi kurtarmamı sağladı. Zambiya'nın ücra bir köşesinde, internetin dahi olmadığı bu köy, zor anlar yaşadığım yerlerden biriydi. Fotoğrafta benimle samimi poz veren bu satıcılar ve çok daha kalabalık bir gurup aslında beni ilk gördüklerinde baya saldırır şekilde mal satmaya çalışıyorlardı. Olay baya saldırıya dönüşmeye başlıyordu ama ben gayet sakin ve samimi bir şekilde durumu yumuşatmayı başardım ve bunu parayla da sağlamadım! Üstelik bu gençler daha sonra üstüme yürüyen başka bir adama da engel oldular. Hepsi doğru insan ilişkileri ve bu gibi sıradışı şartlarda hayatın öğrettikleri sayesindeydi aslında. Hayata dair önemli dersleri ve öğretileri yakında başlayacak eğitimde katılımcılara aktaracağım. Eğitim kişisel gelişim üzerine olacak. Şimdiden 30'dan fazla kişi katılmak istediğini belirtti. Detayları paylaşacağım. . ENG - I have been to some dangerous places when I was traveling and I got over many difficult situations, sometimes with the help of others and sometimes I just used what life taught me. These friendly guys in the picture were actually very aggressive at the beginning but I was able to cool things down. It could have gone really bad because there were many people like them around and in the middle of nowhere they found a traveler that they thought that they can take some money. At the end when I managed to gained their trust and it was not by money but by respect. Later they even protected me from other people. I will start an online education soon and I will have trainings for stuations like this.