Ana Sayfa > Önceki Yıllar > Ortaca Dalyan Sarıgerme > Göcek Tekne Turu

GÖCEK TEKNE TURU

26 Ağustos 2018 Pazar

İlk haftadan alışık olduğum BC Spa oteldeyim artık. Hem de aynı odada. Ortaca – Dalyan – Sarıgerme gezim, konaklamaya başladığım otelde son bulacak ama öncesinde bu bölgede kalan etkileyici yerlerin tamamını gördüğümden emin olmam gerekiyor.

Geldiğimden beri Dalyan kanal kenarında 12 adalar adında bir tur satıldığını görüyorum, ayrıca bir de Göcek var meşhur olan. İşte bugün oralarda bir tekne turu planlanmış benim için.

Kardak turizm acentasına gidiyoruz Elya ile sabahtan. Servisle Göcek’e oradan da yine Kardak turizmin büyük teknesi ile 12 adalar turuna çıkacağız. Göcek’in şanını duymayan yok ama gidip görene kadar net bir fikrim yok burası hakkında. Gün bitiminde iyi anlıyorum nasıl oluyor da, dünyanın dört bir yanından ünlüler ve milyarderler tekrar tekrar buraya geliyor. Burası nefes kesici bir yer ama ilk vardığım zaman o kadar da etkileyici görünmüyor. Güzel bir sahilde, şık restoranların olduğu bir yer, en etkileyici olansa etraftaki pahalı yatlar ama bu görüntü birçok yerde mevcut. Yani her ne kadar güzel görünse de, böylesine uluslar arası bir şöhreti hak ettiği söylenemez. Tabii, bu ilk izlenim, burayı meşhur kılanın berrak suyu, eşsiz koyları ve akıl almaz denizi olduğunu açıldıkça anlıyorum.

Kardak turizm sadece bizim için özel büyük ve güçlü bir yat organize etmiş ve sadece ben, Elya ve ekipteki arkadaşlar var. Artık onca gündür Dalyan civarında gezen biri olarak güzel deniz ve iyi sahil görmeye alışmış durumdayım ama buradaki fark bitmek bilmeyen adacıklar arasında dolanmak. Bir ara öyle bir görüntü beliriyor ki, sanki devasal bir havuzun içerisindeyiz ve her tarafımız karayla çevrili. Tabii bu bir göz yanılması çünkü irili ufaklı bu adaların hepsi birbirine temas etmiyor, aralarından süzülüp açılmak mümkün.

İlk durağımız Bedri Rahmi koyu, önceki adıyla Taşyaka koyu. Cumhuriyet sonrası devrin entelektüellerinden olan şair ve ressam Bedri Rahmi’nin bu koya 1974 yılında Halikarnas balıkçıları ile ziyaretinde yapmış olduğu balık motifi hala korunuyor. Bu etkileyici resim, bu güzel koyun adının Bedri Rahmi koyu olarak anılmasını sağlamış. Ben de bugün ilk kez denize burada giriyorum.

Sonra ki durak domuzların karadan yüzerek varması üzerine domuz adası olarak adlandırılan bir ada. İsmi garip belki ama denizi harikulade! Sanırım bu noktadan sonra denizi övmeyi bırakmalıyım çünkü deniz buralarda her bir noktada ayrı güzel.

Bu koyda başladığım atlamalarıma kaşık şeklindeki sahilde devam ediyorum. Buralarda biraz tekne trafiği var ama yine de güzel drone görüntüleri çekmeyi başarıyoruz.

Unutulmaz Göcek turumu yine unutulmaz bir yemekle sonlandırıyorum. Casa Nova’da Elya ile birlikte bol yeşillikli ve yanında sulu yemekler yiyoruz. Bütün gün güneşin altında yiten enerjimizi topladıktan sonra liseden sınıf arkadaşım Zeynep ve eşi Serhat’la buluşuyoruz.

Zeynep Muğla civarını gezerken özel olarak buralara yolunu düşürdü, bu haylaz çocukluk arkadaşının bir gün Türkiye’nin en iyi işini kazanacağı aklına gelmezdi muhtemelen. Bu güzel anı benimle paylaşmak için akşam geç saate kadar işlerimin bitmesini beklediler. Sonra da saatlerce süren bir muhabbete girdik.

Zeynep, yıllar önce seyahat blogu kurmayı düşündüğümde bana fikirler verip, beni teşvik eden kişilerdendi, şimdi beni böyle bir projenin içinde görmek onun için yıllar önce ekilen bir ağacın yeşermesini görmek gibi bir his olsa gerek.

Eğer tabii gerçekten yeşerebildiysem.

Instagram.com/bestjobinturkey 

Instagram.com/efetanay

Instagram has returned invalid data.