Ana Sayfa > Önceki Yıllar > Ortaca Dalyan Sarıgerme > Dalyan’da Sanat

DALYAN’DA SANAT

24 Ağustos 2018 Cuma

Sabah 5’te kalkıp dünün yazısını yetiştirme planı ile yatıyorum önce ki gün. Aslında yatarken yorgunum ama sabah kolayca kalkıyorum. Yazı yazmak da sabah daha bir akıcı oluyor.

Ardından Dalaman havaalanı…

Moskova’dan kız arkadaşım Elya geliyor bugün. Vardığımda fark etmemişim ama Dalaman büyük ve güzel bir havaalanıymış, belki de heyecanlı ve mutlu bir şekilde gittiğim için bugün ayrı bir güzel görünüyor havaalanı.

Sarıgerme’deki The One Club Otelimize giderken yol üstünde Fevziye’deki Sülfürlü suya uğruyoruz. Elya oranın fotoğraflarını gördüğünde çok beğendiğini söylemişti, zaten bana da bir kere gitmek yetmemişti.

Yine ve yeniden etkiliyor suyun eşsiz maviliği. Bana kalırsa buraya on kere gelsem de yine aynı şekilde hissederim. Elya, zaten gördüğü anda hayran kalıyor. Sıra dışı açılarda çok güzel fotoğraflar yakalıyor. Elya, Rusya’nın en etkili markalarından birinde pazarlama ve marka departmanının yöneticisi, yani bu konulara hâkim.

Sonrasında ekiptekilerle buluşup Dalyan merkezde sanat turuna çıkıyoruz.

Merkez camiin yanındaki meydanda Nur Art Gallery’yi geziyoruz ilk olarak. Bütün ürünler Türkiye’de üretilmiş, bir iki ufak istisna dışında. Hemen hepsi de el yapımı. Ufak bir Dalyan hatırası hediye ediyor işletmecisi. Son yıllarda gittiğim yerlerden hiçbir eşya almıyorum ama Dalyan’ın yeri artık başka. Bu süs bana ileride bu güzel günlerimi hatırlatacak.

Devamında barlar sokağındaki Arteast mağazasına giriyoruz. Elya kadar ben de hayranlıkla bakıyorum sattıkları ürünlere. Mağaza el örgüsü giysiler, Türkiye’nin her bir noktasından toplanmış özel ürünlerle bezeli. Takıların yüzde seksenini dükkânın sahiplerinden birinin yaptığını öğrenince şaşırıyorum çünkü bin civarı takı olsa gerek raflarda. Neredeyse hepsi el yapımı ama özel bir işçilik, sıradan basitçe yapılmış el yapımlarından değiller, belli.

Turun devamında Dalya’nın arka sokaklarını gezerek bir atölyeye geliyoruz. Girer girmez de sanat durağının en etkili yerine geldiğimizi anlıyorum. Burası İzmir’den buraya yerleşmiş, Mustafa Demirtaş’ın Odun Sanat Evi. Girişte iri bir kütüğe paha biçilmez bir değer katarken tanışıyorum kendisiyle. Mustafa Bey, her bir köşesi ufak detaylarla kaplı bu eserin içindeki mesajları anlatıyor, bir yandan da işine devam ediyor. Muhabbet ilerleyince de hemen arkadaki sanat evini gösteriyor bize.

İki katlı bu ufak alana dünyalar dolusu eser sığdırmış Mustafa Bey. Yeteneğini keşfedeli 40 yıl olmuş ama birçok sanatçıda olduğu gibi kendi dünyasında üretip bir sonra ki eserine yönelmiş. Pazarlamayla, reklamla uğraşan tarzda bir yapısı yok ve mütevazi bir hayat sürüyor Dalyan’ın arka sokaklarında. Bu harikulade eserleri bir şekilde öğrenip özel olarak kendisini ziyaret eden olduğunda satıyor.

Sanırım mütevazi sanatçıların kaderi, destek görememek, Mustafa Bey de bu dertten muzdarip biraz. Etkileyici eserlerini tek tek inceledikten sonra bir kahve içerek bütün bu konuları konuşuyoruz.

Bugün öğlen yemeğini de akşam yemeğini de Çağrı Restoran’da yiyoruz. Öğlen et ve ev yemekleri, akşamında da balık bölümündeyiz. Soframızı donatıyor çalışanlar. Biz yemeğimizi bitirirken de bir hafta önce Sarıgerme’de tanıştığım atlı Jandarmalar geliyor. Jandarmalardan önce atları tanıyorum. Büyük bir mutlulukla geçiyorum bu besili güzellerin arasına ve restorandan getirdikleri havuçlarla besliyorum.

Akşamında Sarıgerme’deki The One Club Otel’den, Dalyan’daki BC Spa otele geçiyoruz Elya ile birlikte.

Elya’ya ilk gününde artık evim kadar iyi bildiğim Dalyan’ı, bir de akşamleyin gösteriyorum.

Instagram.com/bestjobinturkey 

Instagram.com/efetanay

(ENG below) Fotoğraflarla ilgili 7 ilginç gerçek. 1) 42 kilometrelik Moskova Maratonundan fotoğraflar. 2) Birinci fotoğraf 21inci km, ikinci 42inci km. 3) Koşuya katılmaya 3 ay öncesinde barda bir arkadaşımın fikri üzerine karar verdim ve o an elimdeki son alkolüm oldu. Sonraki 3 ay bir damla bile içmedim. 4) Haftada 3 gün Sabah 5.30'da kalkıp 17 -20 km koşu yapıyordum. Diğer 3 gün de salonda üst vücut çalışıyordum. 1 Gün izin 5) Ilk kez 30kmden fazla mesafe koşmuştum ve 4 saat 27dkda bitirdim yarışı. 6) O yıl katılımcılardan 3 bin kişi yarışı bitiremedi. 7) Koşudan önce uzun bir Orta Asya turuna çıkmıştım ve ciddi şekilde antrenmansız kaldım ama hırsımdan yarışta kendimi parçalarcasına zorladım. Ikinci fotoğraftaki yakışıklılığım da hırsımın resmi 😎🙂😀
.
ENG - 7 Facts about the pictures. 1) Pictures from the 42 km Moscow Marathon. 2) The first photo is from the 21st km and the second photo is from the 42nd. 3) I decided to run 3 months prior to the race in a bar and the drink I had in my hand was the last alcohol. I didn't drink even a drop of alcohol until the race. 4) I was waking up at 5.30 am, 3 times a week to run 17 - 20 kms. And I was training at the gym 3 times a week. I had one off. 5) I ran more than 30kms for the first time in my life. My result was 4 hours 27 mins. 6) That year almost 3 thousand people couldn't finish the race. 7) I had a long trip in central asia before the race so I lost my condition a bit but I was extremely ambitious and I pushed my limits. That second photo is the photo of my handsome ambition 😎🙂😀
(ENG below) Fotoğraflarla ilgili 7 ilginç gerçek. 1) 42 kilometrelik Moskova Maratonundan fotoğraflar. 2) Birinci fotoğraf 21inci km, ikinci 42inci km. 3) Koşuya katılmaya 3 ay öncesinde barda bir arkadaşımın fikri üzerine karar verdim ve o an elimdeki son alkolüm oldu. Sonraki 3 ay bir damla bile içmedim. 4) Haftada 3 gün Sabah 5.30'da kalkıp 17 -20 km koşu yapıyordum. Diğer 3 gün de salonda üst vücut çalışıyordum. 1 Gün izin 5) Ilk kez 30kmden fazla mesafe koşmuştum ve 4 saat 27dkda bitirdim yarışı. 6) O yıl katılımcılardan 3 bin kişi yarışı bitiremedi. 7) Koşudan önce uzun bir Orta Asya turuna çıkmıştım ve ciddi şekilde antrenmansız kaldım ama hırsımdan yarışta kendimi parçalarcasına zorladım. Ikinci fotoğraftaki yakışıklılığım da hırsımın resmi 😎🙂😀 . ENG - 7 Facts about the pictures. 1) Pictures from the 42 km Moscow Marathon. 2) The first photo is from the 21st km and the second photo is from the 42nd. 3) I decided to run 3 months prior to the race in a bar and the drink I had in my hand was the last alcohol. I didn't drink even a drop of alcohol until the race. 4) I was waking up at 5.30 am, 3 times a week to run 17 - 20 kms. And I was training at the gym 3 times a week. I had one off. 5) I ran more than 30kms for the first time in my life. My result was 4 hours 27 mins. 6) That year almost 3 thousand people couldn't finish the race. 7) I had a long trip in central asia before the race so I lost my condition a bit but I was extremely ambitious and I pushed my limits. That second photo is the photo of my handsome ambition 😎🙂😀