Ana Sayfa > Önceki Yıllar > Ortaca Dalyan Sarıgerme > Dalyan’da Sanat

DALYAN’DA SANAT

24 Ağustos 2018 Cuma

Sabah 5’te kalkıp dünün yazısını yetiştirme planı ile yatıyorum önce ki gün. Aslında yatarken yorgunum ama sabah kolayca kalkıyorum. Yazı yazmak da sabah daha bir akıcı oluyor.

Ardından Dalaman havaalanı…

Moskova’dan kız arkadaşım Elya geliyor bugün. Vardığımda fark etmemişim ama Dalaman büyük ve güzel bir havaalanıymış, belki de heyecanlı ve mutlu bir şekilde gittiğim için bugün ayrı bir güzel görünüyor havaalanı.

Sarıgerme’deki The One Club Otelimize giderken yol üstünde Fevziye’deki Sülfürlü suya uğruyoruz. Elya oranın fotoğraflarını gördüğünde çok beğendiğini söylemişti, zaten bana da bir kere gitmek yetmemişti.

Yine ve yeniden etkiliyor suyun eşsiz maviliği. Bana kalırsa buraya on kere gelsem de yine aynı şekilde hissederim. Elya, zaten gördüğü anda hayran kalıyor. Sıra dışı açılarda çok güzel fotoğraflar yakalıyor. Elya, Rusya’nın en etkili markalarından birinde pazarlama ve marka departmanının yöneticisi, yani bu konulara hâkim.

Sonrasında ekiptekilerle buluşup Dalyan merkezde sanat turuna çıkıyoruz.

Merkez camiin yanındaki meydanda Nur Art Gallery’yi geziyoruz ilk olarak. Bütün ürünler Türkiye’de üretilmiş, bir iki ufak istisna dışında. Hemen hepsi de el yapımı. Ufak bir Dalyan hatırası hediye ediyor işletmecisi. Son yıllarda gittiğim yerlerden hiçbir eşya almıyorum ama Dalyan’ın yeri artık başka. Bu süs bana ileride bu güzel günlerimi hatırlatacak.

Devamında barlar sokağındaki Arteast mağazasına giriyoruz. Elya kadar ben de hayranlıkla bakıyorum sattıkları ürünlere. Mağaza el örgüsü giysiler, Türkiye’nin her bir noktasından toplanmış özel ürünlerle bezeli. Takıların yüzde seksenini dükkânın sahiplerinden birinin yaptığını öğrenince şaşırıyorum çünkü bin civarı takı olsa gerek raflarda. Neredeyse hepsi el yapımı ama özel bir işçilik, sıradan basitçe yapılmış el yapımlarından değiller, belli.

Turun devamında Dalya’nın arka sokaklarını gezerek bir atölyeye geliyoruz. Girer girmez de sanat durağının en etkili yerine geldiğimizi anlıyorum. Burası İzmir’den buraya yerleşmiş, Mustafa Demirtaş’ın Odun Sanat Evi. Girişte iri bir kütüğe paha biçilmez bir değer katarken tanışıyorum kendisiyle. Mustafa Bey, her bir köşesi ufak detaylarla kaplı bu eserin içindeki mesajları anlatıyor, bir yandan da işine devam ediyor. Muhabbet ilerleyince de hemen arkadaki sanat evini gösteriyor bize.

İki katlı bu ufak alana dünyalar dolusu eser sığdırmış Mustafa Bey. Yeteneğini keşfedeli 40 yıl olmuş ama birçok sanatçıda olduğu gibi kendi dünyasında üretip bir sonra ki eserine yönelmiş. Pazarlamayla, reklamla uğraşan tarzda bir yapısı yok ve mütevazi bir hayat sürüyor Dalyan’ın arka sokaklarında. Bu harikulade eserleri bir şekilde öğrenip özel olarak kendisini ziyaret eden olduğunda satıyor.

Sanırım mütevazi sanatçıların kaderi, destek görememek, Mustafa Bey de bu dertten muzdarip biraz. Etkileyici eserlerini tek tek inceledikten sonra bir kahve içerek bütün bu konuları konuşuyoruz.

Bugün öğlen yemeğini de akşam yemeğini de Çağrı Restoran’da yiyoruz. Öğlen et ve ev yemekleri, akşamında da balık bölümündeyiz. Soframızı donatıyor çalışanlar. Biz yemeğimizi bitirirken de bir hafta önce Sarıgerme’de tanıştığım atlı Jandarmalar geliyor. Jandarmalardan önce atları tanıyorum. Büyük bir mutlulukla geçiyorum bu besili güzellerin arasına ve restorandan getirdikleri havuçlarla besliyorum.

Akşamında Sarıgerme’deki The One Club Otel’den, Dalyan’daki BC Spa otele geçiyoruz Elya ile birlikte.

Elya’ya ilk gününde artık evim kadar iyi bildiğim Dalyan’ı, bir de akşamleyin gösteriyorum.

Instagram.com/bestjobinturkey 

Instagram.com/efetanay

(ENG below) Seyahatlerimde büyük tehlikeler atlattığım çok oldu. Bazen birileri yardımcı oldu bazen de hayatın bana öğrettikleri kendimi kurtarmamı sağladı. Zambiya'nın ücra bir köşesinde, internetin dahi olmadığı bu köy, zor anlar yaşadığım yerlerden biriydi. Fotoğrafta benimle samimi poz veren bu satıcılar ve çok daha kalabalık bir gurup aslında beni ilk gördüklerinde baya saldırır şekilde mal satmaya çalışıyorlardı. Olay baya saldırıya dönüşmeye başlıyordu ama ben gayet sakin ve samimi bir şekilde durumu yumuşatmayı başardım ve bunu parayla da sağlamadım! Üstelik bu gençler daha sonra üstüme yürüyen başka bir adama da engel oldular. Hepsi doğru insan ilişkileri ve bu gibi sıradışı şartlarda hayatın öğrettikleri sayesindeydi aslında. Hayata dair önemli dersleri ve öğretileri yakında başlayacak eğitimde katılımcılara aktaracağım. Eğitim kişisel gelişim üzerine olacak. Şimdiden 30'dan fazla kişi katılmak istediğini belirtti. Detayları paylaşacağım.
.
ENG - I have been to some dangerous places when I was traveling and I got over many difficult situations, sometimes with the help of others and sometimes I just used what life taught me. These friendly guys in the picture were actually very aggressive at the beginning but I was able to cool things down. It could have gone really bad because there were many people like them around and in the middle of nowhere they found a traveler that they thought that they can take some money. At the end when I managed to gained their trust and it was not by money but by respect. Later they even protected me from other people. I will start an online education soon and I will have trainings for stuations like this.
(ENG below) Seyahatlerimde büyük tehlikeler atlattığım çok oldu. Bazen birileri yardımcı oldu bazen de hayatın bana öğrettikleri kendimi kurtarmamı sağladı. Zambiya'nın ücra bir köşesinde, internetin dahi olmadığı bu köy, zor anlar yaşadığım yerlerden biriydi. Fotoğrafta benimle samimi poz veren bu satıcılar ve çok daha kalabalık bir gurup aslında beni ilk gördüklerinde baya saldırır şekilde mal satmaya çalışıyorlardı. Olay baya saldırıya dönüşmeye başlıyordu ama ben gayet sakin ve samimi bir şekilde durumu yumuşatmayı başardım ve bunu parayla da sağlamadım! Üstelik bu gençler daha sonra üstüme yürüyen başka bir adama da engel oldular. Hepsi doğru insan ilişkileri ve bu gibi sıradışı şartlarda hayatın öğrettikleri sayesindeydi aslında. Hayata dair önemli dersleri ve öğretileri yakında başlayacak eğitimde katılımcılara aktaracağım. Eğitim kişisel gelişim üzerine olacak. Şimdiden 30'dan fazla kişi katılmak istediğini belirtti. Detayları paylaşacağım. . ENG - I have been to some dangerous places when I was traveling and I got over many difficult situations, sometimes with the help of others and sometimes I just used what life taught me. These friendly guys in the picture were actually very aggressive at the beginning but I was able to cool things down. It could have gone really bad because there were many people like them around and in the middle of nowhere they found a traveler that they thought that they can take some money. At the end when I managed to gained their trust and it was not by money but by respect. Later they even protected me from other people. I will start an online education soon and I will have trainings for stuations like this.