Ana Sayfa > Önceki Yıllar > Ortaca Dalyan Sarıgerme > Ecotrails

ECO TRAILS

29 Ağustos 2018 Çarşamba

Ortaca Belediyesi Zabıta ekiplerinin yaratıcı projesine yardıma gidiyorum bugün, BC Spa otelin bahçesinde uzun bir kahvaltı sonrası yanlarındayım. Uzun bir muhabbete başlıyoruz Dalyan camiinin hemen yanındaki merkez noktalarında.

Hepsi bizim projemizi detaylı şekilde biliyorlar ve bayadır da takipteler ama ben onların projesini öğrendikçe daha da saygı duyuyorum. İSO 22000 – 2005 kriterlerine sahip işletmeleri tespit ettikleri denetimlerde standartlara uygun %30 işletme olduğunu tespit etmişler. Ortaca Belediyesi Zabıta ekipleri şartlara uymayanlara ceza vermek yerine standartlara uyanlara ödül vermeyi tercih etmişler. Bu sayede ikinci denetimde kriterlere uyanların oranı %79’a çıkmış. Gıda Mühendisi Murat Erbil, müdürümüz Fahrettin beyin başarısı bu diyor açıklamasında. Bu motivasyon Dalyan’da kaliteyi arttırmış. Bizde bugün bu kriteri sağlayan ilk 3 otelin ödüllerini vereceğiz Zabıta memuru Nurcan Batıbey ile.

İlk durak, şampiyonun durağı, Dalyan Resort’tan Yücel ve Fulya Okutur çifti. Yücel bey, bu güzel ödülü eşim olmadan almam dese de, eşi ödülü almalarını sağlayan mutfağın işleri ile meşgul olduğu için kendisi tek başına almak zorunda kalıyor. Yücel bey çok kibar ve bilgili biri, kısa bir muhabbetle hemen seziyorum.

Sonra ki durağımız, ikincilik ödülünü alan, Holiday Calbis. Otelin sahibi Gökmen Mıhçıoğlu orada değil ama ödülü işletme müdürü Ramazan Coşkuner’e takdim ediyoruz. Otelde de şöyle bir tur atıyoruz hızlıca. Etkileyici bahçeleri ve güzel havuzları olan bir vaha gibi bir otel sanki.

Michelangelo Butik Otel, üçüncü durağımız. Burada bizi sahibi Dilara Albayrak karşılıyor. Çok kibar ve çok ilgi ile ağırlıyorlar bizi. Her detayı özenle seçilmiş bir otel olduğu girişinden belli, zaten Elya’nın hemen dikkatini çekiyor. Kendileri üçüncülükten pek memnun değiller. Aslında çok ufak bir farkla birinciliği kaçırmışlar, hatta ikinci kontrolde tam puan almışlar. “Artık bir sonra ki sefere” diyor Dilara hanım.

Öğleden sonra babam ve Elya ile kaya mezarlarının üzerindeki en yüksek bayrağa tırmanacağız ama buraya giden özel bir yol var ve bu yolun da bir babası var, onsuz olmaz. Eco Trails of Caria and Lycia adı verilen yürüyüş ve bisiklet rotaları çıkartan Murat Demirci’den başkası değil. Murat Bey bu bölgede uzun zamandır derin çalışmalar yaparak tarihi rotaları belirlemiş ve hepsini bir bir kilometrelerce işaretleyip, haritalandırıp, bütün kurallarına uygun bir şekilde oluşturmuş. Buralar düzinelerce medeniyetin kurulup kurulup yıkıldığı bu topraklar üzerinde tarihi noktaları birleştiren rotalar olmuş. Biz Dalyan’ı gören, Dalyan’da en yüksek bayrağın olduğu tepeye tırmanacağız. Güney Ege Kalkınma Ajansı sayesinde oluşturulmuş bu proje aslında bitmiş olsa da, ufak detay düzeltmeleri ve yazım işlemlerini tamamlamaktaymış Murat Bey.”Ekim ayında da resmi açılış yapacağız” diye ekliyor, tam manzaraya vardığımızda. Zaten sonrasında Dalyan gerçek manada ayaklarımızın altında, hatta biz biraz daha uzağa gidip Köyceğiz manzarasını da gören bir noktadan ufka bakıyoruz.

Günümüzü de Çağrı Pide Pizza Restoran’da güzel bir kebap menüsü ile tamamlıyoruz.

Instagram.com/bestjobinturkey 

Instagram.com/efetanay

Instagram did not return a 200.