Ortaca-Dalaman yolu üzerinde, kaymakamlık binasının ilerisinde Sarıgerme tabelasını görürsünüz. Ortaca merkeze uzaklığı 12 km, nüfusu ise 2240. Sarıgerme yolunun her iki tarafında ekili tarlalar sayesinde, portakal, limon ve nar kokuları eşlik ediyor yolculuğunuza.

 

Köyün eski adı Osmaniye. İçinden geçen “Sarısu Çayı”nın üzerinden yapılan orman ürünleri taşıması sırasındaki işlemlerden biri için söylenen “germe” kelimesi, köye zamanla Sarıgerme adını aldırmış.

 

Sarıgerme 1980’li yıllarda yapılan yatırımlarla Türkiye’nin turizm cennetlerinden biri haline geldi. Bu zamana kadar tarımla uğraşan köy halkı da turizme yönelmeye başladı. Sarıgerme Plajı ve köy çevresinde, kapasiteleri oldukça büyük tatil köyleri var. Tarihten izler de taşıyan Sarıgerme’de, İber Otel sınırları içerisinde Pisilis Antik Kenti kalıntılarını görmek mümkün.

Tepearası

Dalyan-Köyceğiz bağlantı yolu üzerinde Eskiköy’den sonraki yerleşim. Ortaca merkezine 12 km olan köyün nüfusu 459. Geniş çiftliklere sahip köy halkı, son yıllarda pamuk üretimini azaltarak daha çok narenciye üretimine ve seracılığa ağırlık vermiş. Köyün her yanı portakal, mandalina ve limon ağaçları ile kaplı. Narenciye için iki adet paketleme tesisi de bulunan köyde, kadınlar evde çıkrıkta dokuma yapıp aile ekonomisine katkı sağlıyor.

 

Yeşilyurt

Ortaca’daki cumhuriyet caddesini takip ederek ulaşabileceğiniz Yeşilyurt Köyü merkeze 5 km, nüfusu ise 420. Batısında Gocadağ, kuzeyinde ise Asar Tepesi ve Kızıldağ ile çevrili köyde tarıma dayalı bir ekonomi var. Ağırlıklı olarak ise yine pamuk, narenciye ve seracılık…

 

Köyün ilk yerleşenlerinin, 1900’lü yılların başında bölgede yaşayan Hidiv Abbas Hilmi Paşa’nın, Sudan’dan getirdiği çalışanları olduğu düşünülüyor.