Ana Sayfa > Önceki Yıllar > Ortaca Dalyan Sarıgerme > Dalyan Tekne Turu

DALYAN TEKNE TURU

01 Ağustos 2018 Çarşamba

Merakla beklenen gün sonunda geldi çattı. Heyecanla bekleyince hep zor geçer zaman, ben de resmen geri sayıyordum yeni işime başlamak için. İş dediysem; tatil. Laf olsun diye dememişler ‘Türkiye’nin En İyi İşi’ diye. Benim bir ay boyunca işim tatil yapmak ve Dalyan ve Ortaca’nın güzelliklerini sizlerle paylaşmak.

Dalyan kanalı kıyısında, merkezde, yörenin en güzel otellerinden biri ayarlanmış benim için; BC SPA Otel. Doyurucu, sağlam bir sabah kahvaltısı sonrası geçtim tekneye. Basının ilgisi projenin başından beri çok büyüktü, ilk günkü gezimize de birçok basın kuruluşundan temsilciler geldi.

Tekne bütün gün emrimde… “Sür kaptan kaya mezarlarına” dedim.

Dalyan’ın tam karşısındaki kayalara oyulmuş Tarihi Kaunos’luların muhteşem eserleri Türkiye’nin simgelerinden. Tarihi en yakınından görmek, anlamak istesem de bugünlük biraz uzaktan selamlayarak geçtik bu eşsiz yapıları. Bir başka gün, yürüyerek yakından bakacağız elbet.

Medya röportajlarından sonra İztuzu Plajı‘nda serinledim. Dünya’nın en iyi korunmuş plajlarından biri olan bu doğa harikasında kulaç attıktan sonra hemen ileride nefes kesici güzellikteki Delik Ada‘ya doğru yola çıktık. Turkuaz mavisi bu adanın berrak sularına teknenin tepesinden atlamak günün en özel anıydı muhtemelen.

Dönüş yolunda Dalyan yemekli tekne turu kooperatifinden kaptanımıza Ala Göl’e uğramadan dönmeyelim dedim. Dedim… Çünkü oranın eşsiz doğası ve mükemmel manzarasını görmemek olmazdı. Gerçi bir gün içerisinde bunca güzellik görünce insan her birine hak ettiği ilgiyi gösteremiyor. Bugün uğradığımız her bir nokta güzellik algımızı yükseltti.

Daha ilk gün ve koca bir ay buralardayım. Şanslıyım.

Instagram.com/bestjobinturkey 

Instagram.com/efetanay

(ENG below) Seyahatlerimde büyük tehlikeler atlattığım çok oldu. Bazen birileri yardımcı oldu bazen de hayatın bana öğrettikleri kendimi kurtarmamı sağladı. Zambiya'nın ücra bir köşesinde, internetin dahi olmadığı bu köy, zor anlar yaşadığım yerlerden biriydi. Fotoğrafta benimle samimi poz veren bu satıcılar ve çok daha kalabalık bir gurup aslında beni ilk gördüklerinde baya saldırır şekilde mal satmaya çalışıyorlardı. Olay baya saldırıya dönüşmeye başlıyordu ama ben gayet sakin ve samimi bir şekilde durumu yumuşatmayı başardım ve bunu parayla da sağlamadım! Üstelik bu gençler daha sonra üstüme yürüyen başka bir adama da engel oldular. Hepsi doğru insan ilişkileri ve bu gibi sıradışı şartlarda hayatın öğrettikleri sayesindeydi aslında. Hayata dair önemli dersleri ve öğretileri yakında başlayacak eğitimde katılımcılara aktaracağım. Eğitim kişisel gelişim üzerine olacak. Şimdiden 30'dan fazla kişi katılmak istediğini belirtti. Detayları paylaşacağım.
.
ENG - I have been to some dangerous places when I was traveling and I got over many difficult situations, sometimes with the help of others and sometimes I just used what life taught me. These friendly guys in the picture were actually very aggressive at the beginning but I was able to cool things down. It could have gone really bad because there were many people like them around and in the middle of nowhere they found a traveler that they thought that they can take some money. At the end when I managed to gained their trust and it was not by money but by respect. Later they even protected me from other people. I will start an online education soon and I will have trainings for stuations like this.
(ENG below) Seyahatlerimde büyük tehlikeler atlattığım çok oldu. Bazen birileri yardımcı oldu bazen de hayatın bana öğrettikleri kendimi kurtarmamı sağladı. Zambiya'nın ücra bir köşesinde, internetin dahi olmadığı bu köy, zor anlar yaşadığım yerlerden biriydi. Fotoğrafta benimle samimi poz veren bu satıcılar ve çok daha kalabalık bir gurup aslında beni ilk gördüklerinde baya saldırır şekilde mal satmaya çalışıyorlardı. Olay baya saldırıya dönüşmeye başlıyordu ama ben gayet sakin ve samimi bir şekilde durumu yumuşatmayı başardım ve bunu parayla da sağlamadım! Üstelik bu gençler daha sonra üstüme yürüyen başka bir adama da engel oldular. Hepsi doğru insan ilişkileri ve bu gibi sıradışı şartlarda hayatın öğrettikleri sayesindeydi aslında. Hayata dair önemli dersleri ve öğretileri yakında başlayacak eğitimde katılımcılara aktaracağım. Eğitim kişisel gelişim üzerine olacak. Şimdiden 30'dan fazla kişi katılmak istediğini belirtti. Detayları paylaşacağım. . ENG - I have been to some dangerous places when I was traveling and I got over many difficult situations, sometimes with the help of others and sometimes I just used what life taught me. These friendly guys in the picture were actually very aggressive at the beginning but I was able to cool things down. It could have gone really bad because there were many people like them around and in the middle of nowhere they found a traveler that they thought that they can take some money. At the end when I managed to gained their trust and it was not by money but by respect. Later they even protected me from other people. I will start an online education soon and I will have trainings for stuations like this.