Ana Sayfa > Önceki Yıllar > Ortaca Dalyan Sarıgerme > Aşı Koyu

AŞI KOYU

19 Ağustos 2018 Pazar

Bugün Sarıgerme’de the one club otel’de uyanıyorum. Büyük bir odam, balkonum ve hemen önümde havuz manzaram var.

Erken kalkıp bir önce ki günün yazısını yazıyorum. Ardından da 2 tabak güzel kahvaltı. Açık büfe olduğu için rahat rahat en sağlıklı yemekleri seçiyorum. Gerçi bugün kahvaltı faslım öğlene kadar devam ediyor çünkü Aşı koyuna geldiğimde, oranın işletmecisi Caner bey büyük bir sofrada beni kahvaltıya davet ediyor.

Bugün Aşı koyunu keşfedeceğim ama öncesinde koyun sahilindeki kafede, oteldeki açık büfeyi aratmayan bir sofrada kahvaltı yapıyorum.

Aşı koyu ulaşımı zor ama doğası eşsiz bir yer. Sarıgerme’den neredeyse 30 dakikada varıyoruz ama yolun azizliğinden, yoksa pek de uzak değil Aşı koyu.

Koyda ilk olarak denize girmek için yöneliyorum ama yukarıdaki zipline dedikleri teleferik şeklindeki kayan hat çok ilgimi çekiyor. Iskeleden birkaç atlayıştan sonra ziplineye doğru yöneliyorum. Bir uçtan bir uca kayarak geçilen bu alete iki tur biniyorum. Çok hızlı olmasa da etrafa bu kadar yukarıdan bakmak çok heyecan verici bir deneyim.

Daha heyecan verici bir aktivite içinse botla açılıyoruz. Sahilden yaklaşık 400 metre açıkta mağaraların olduğu noktaya Caner beyin kardeşi götürüyor beni. Mükemmel görüntüler alıyorum o mağaralarda. Elimde çanta boyutunda ufak bir el motoruyla da dalıyorum ama pek de hızlı bir motor değil, hızlıca sıkılıyorum. Kulaç atmadan yüzmek için yapılmış ama pek iş görmüyor doğrusu.

Mağaraların diplerinden kaynak suları çıktığı için turkuaz renginde mükemmel yerler buralar. Motorlu ya da motorsuz, buralarda her şekilde yüzmek eşsiz bir his, hatta bu manzaraya sadece bakmak bile çok etkileyici. Bol bol dalıp çıktıktan sonra yüksek bir kayanın üstünden atlıyor beni oraya getiren botun sahibi. Ben de atlamazsam olmaz haliyle. 15 metre yükseklikte diyorlar ama bana kalırsa 12 metrelik bir kaya.

Son olarak da buradan atlayıp sahil turumu tamamlıyorum.

Otele döndükten sonra otelin sahibi Muammer hoca ile kısa bir muhabbetim oluyor. Kendisi İstanbul Ünivesitesi Veterinerlik Fakültesi’nde dekanlık yapmış bir profesör. Şu ana kadar çok fazla büyük iş sahibi ile tanıştım ve hemen hepsi iş hakkında şikayetçiler ama Muammer hocanın pek söylenmiyor. “Düzenimi, ekibimi kurdum, ben onları kontrol ediyorum” diyor. Laf arasında önceden Üniversite’de idarecilik yaptığını öğrenince her şey daha da berraklaşıyor.

Instagram.com/bestjobinturkey 

Instagram.com/efetanay

(ENG below) Fotoğraflarla ilgili 7 ilginç gerçek. 1) 42 kilometrelik Moskova Maratonundan fotoğraflar. 2) Birinci fotoğraf 21inci km, ikinci 42inci km. 3) Koşuya katılmaya 3 ay öncesinde barda bir arkadaşımın fikri üzerine karar verdim ve o an elimdeki son alkolüm oldu. Sonraki 3 ay bir damla bile içmedim. 4) Haftada 3 gün Sabah 5.30'da kalkıp 17 -20 km koşu yapıyordum. Diğer 3 gün de salonda üst vücut çalışıyordum. 1 Gün izin 5) Ilk kez 30kmden fazla mesafe koşmuştum ve 4 saat 27dkda bitirdim yarışı. 6) O yıl katılımcılardan 3 bin kişi yarışı bitiremedi. 7) Koşudan önce uzun bir Orta Asya turuna çıkmıştım ve ciddi şekilde antrenmansız kaldım ama hırsımdan yarışta kendimi parçalarcasına zorladım. Ikinci fotoğraftaki yakışıklılığım da hırsımın resmi 😎🙂😀
.
ENG - 7 Facts about the pictures. 1) Pictures from the 42 km Moscow Marathon. 2) The first photo is from the 21st km and the second photo is from the 42nd. 3) I decided to run 3 months prior to the race in a bar and the drink I had in my hand was the last alcohol. I didn't drink even a drop of alcohol until the race. 4) I was waking up at 5.30 am, 3 times a week to run 17 - 20 kms. And I was training at the gym 3 times a week. I had one off. 5) I ran more than 30kms for the first time in my life. My result was 4 hours 27 mins. 6) That year almost 3 thousand people couldn't finish the race. 7) I had a long trip in central asia before the race so I lost my condition a bit but I was extremely ambitious and I pushed my limits. That second photo is the photo of my handsome ambition 😎🙂😀
(ENG below) Fotoğraflarla ilgili 7 ilginç gerçek. 1) 42 kilometrelik Moskova Maratonundan fotoğraflar. 2) Birinci fotoğraf 21inci km, ikinci 42inci km. 3) Koşuya katılmaya 3 ay öncesinde barda bir arkadaşımın fikri üzerine karar verdim ve o an elimdeki son alkolüm oldu. Sonraki 3 ay bir damla bile içmedim. 4) Haftada 3 gün Sabah 5.30'da kalkıp 17 -20 km koşu yapıyordum. Diğer 3 gün de salonda üst vücut çalışıyordum. 1 Gün izin 5) Ilk kez 30kmden fazla mesafe koşmuştum ve 4 saat 27dkda bitirdim yarışı. 6) O yıl katılımcılardan 3 bin kişi yarışı bitiremedi. 7) Koşudan önce uzun bir Orta Asya turuna çıkmıştım ve ciddi şekilde antrenmansız kaldım ama hırsımdan yarışta kendimi parçalarcasına zorladım. Ikinci fotoğraftaki yakışıklılığım da hırsımın resmi 😎🙂😀 . ENG - 7 Facts about the pictures. 1) Pictures from the 42 km Moscow Marathon. 2) The first photo is from the 21st km and the second photo is from the 42nd. 3) I decided to run 3 months prior to the race in a bar and the drink I had in my hand was the last alcohol. I didn't drink even a drop of alcohol until the race. 4) I was waking up at 5.30 am, 3 times a week to run 17 - 20 kms. And I was training at the gym 3 times a week. I had one off. 5) I ran more than 30kms for the first time in my life. My result was 4 hours 27 mins. 6) That year almost 3 thousand people couldn't finish the race. 7) I had a long trip in central asia before the race so I lost my condition a bit but I was extremely ambitious and I pushed my limits. That second photo is the photo of my handsome ambition 😎🙂😀