Ana Sayfa > Önceki Yıllar > Ortaca Dalyan Sarıgerme > Aşı Koyu

AŞI KOYU

19 Ağustos 2018 Pazar

Bugün Sarıgerme’de the one club otel’de uyanıyorum. Büyük bir odam, balkonum ve hemen önümde havuz manzaram var.

Erken kalkıp bir önce ki günün yazısını yazıyorum. Ardından da 2 tabak güzel kahvaltı. Açık büfe olduğu için rahat rahat en sağlıklı yemekleri seçiyorum. Gerçi bugün kahvaltı faslım öğlene kadar devam ediyor çünkü Aşı koyuna geldiğimde, oranın işletmecisi Caner bey büyük bir sofrada beni kahvaltıya davet ediyor.

Bugün Aşı koyunu keşfedeceğim ama öncesinde koyun sahilindeki kafede, oteldeki açık büfeyi aratmayan bir sofrada kahvaltı yapıyorum.

Aşı koyu ulaşımı zor ama doğası eşsiz bir yer. Sarıgerme’den neredeyse 30 dakikada varıyoruz ama yolun azizliğinden, yoksa pek de uzak değil Aşı koyu.

Koyda ilk olarak denize girmek için yöneliyorum ama yukarıdaki zipline dedikleri teleferik şeklindeki kayan hat çok ilgimi çekiyor. Iskeleden birkaç atlayıştan sonra ziplineye doğru yöneliyorum. Bir uçtan bir uca kayarak geçilen bu alete iki tur biniyorum. Çok hızlı olmasa da etrafa bu kadar yukarıdan bakmak çok heyecan verici bir deneyim.

Daha heyecan verici bir aktivite içinse botla açılıyoruz. Sahilden yaklaşık 400 metre açıkta mağaraların olduğu noktaya Caner beyin kardeşi götürüyor beni. Mükemmel görüntüler alıyorum o mağaralarda. Elimde çanta boyutunda ufak bir el motoruyla da dalıyorum ama pek de hızlı bir motor değil, hızlıca sıkılıyorum. Kulaç atmadan yüzmek için yapılmış ama pek iş görmüyor doğrusu.

Mağaraların diplerinden kaynak suları çıktığı için turkuaz renginde mükemmel yerler buralar. Motorlu ya da motorsuz, buralarda her şekilde yüzmek eşsiz bir his, hatta bu manzaraya sadece bakmak bile çok etkileyici. Bol bol dalıp çıktıktan sonra yüksek bir kayanın üstünden atlıyor beni oraya getiren botun sahibi. Ben de atlamazsam olmaz haliyle. 15 metre yükseklikte diyorlar ama bana kalırsa 12 metrelik bir kaya.

Son olarak da buradan atlayıp sahil turumu tamamlıyorum.

Otele döndükten sonra otelin sahibi Muammer hoca ile kısa bir muhabbetim oluyor. Kendisi İstanbul Ünivesitesi Veterinerlik Fakültesi’nde dekanlık yapmış bir profesör. Şu ana kadar çok fazla büyük iş sahibi ile tanıştım ve hemen hepsi iş hakkında şikayetçiler ama Muammer hocanın pek söylenmiyor. “Düzenimi, ekibimi kurdum, ben onları kontrol ediyorum” diyor. Laf arasında önceden Üniversite’de idarecilik yaptığını öğrenince her şey daha da berraklaşıyor.

Instagram.com/bestjobinturkey 

Instagram.com/efetanay

(ENG below) Seyahatlerimde büyük tehlikeler atlattığım çok oldu. Bazen birileri yardımcı oldu bazen de hayatın bana öğrettikleri kendimi kurtarmamı sağladı. Zambiya'nın ücra bir köşesinde, internetin dahi olmadığı bu köy, zor anlar yaşadığım yerlerden biriydi. Fotoğrafta benimle samimi poz veren bu satıcılar ve çok daha kalabalık bir gurup aslında beni ilk gördüklerinde baya saldırır şekilde mal satmaya çalışıyorlardı. Olay baya saldırıya dönüşmeye başlıyordu ama ben gayet sakin ve samimi bir şekilde durumu yumuşatmayı başardım ve bunu parayla da sağlamadım! Üstelik bu gençler daha sonra üstüme yürüyen başka bir adama da engel oldular. Hepsi doğru insan ilişkileri ve bu gibi sıradışı şartlarda hayatın öğrettikleri sayesindeydi aslında. Hayata dair önemli dersleri ve öğretileri yakında başlayacak eğitimde katılımcılara aktaracağım. Eğitim kişisel gelişim üzerine olacak. Şimdiden 30'dan fazla kişi katılmak istediğini belirtti. Detayları paylaşacağım.
.
ENG - I have been to some dangerous places when I was traveling and I got over many difficult situations, sometimes with the help of others and sometimes I just used what life taught me. These friendly guys in the picture were actually very aggressive at the beginning but I was able to cool things down. It could have gone really bad because there were many people like them around and in the middle of nowhere they found a traveler that they thought that they can take some money. At the end when I managed to gained their trust and it was not by money but by respect. Later they even protected me from other people. I will start an online education soon and I will have trainings for stuations like this.
(ENG below) Seyahatlerimde büyük tehlikeler atlattığım çok oldu. Bazen birileri yardımcı oldu bazen de hayatın bana öğrettikleri kendimi kurtarmamı sağladı. Zambiya'nın ücra bir köşesinde, internetin dahi olmadığı bu köy, zor anlar yaşadığım yerlerden biriydi. Fotoğrafta benimle samimi poz veren bu satıcılar ve çok daha kalabalık bir gurup aslında beni ilk gördüklerinde baya saldırır şekilde mal satmaya çalışıyorlardı. Olay baya saldırıya dönüşmeye başlıyordu ama ben gayet sakin ve samimi bir şekilde durumu yumuşatmayı başardım ve bunu parayla da sağlamadım! Üstelik bu gençler daha sonra üstüme yürüyen başka bir adama da engel oldular. Hepsi doğru insan ilişkileri ve bu gibi sıradışı şartlarda hayatın öğrettikleri sayesindeydi aslında. Hayata dair önemli dersleri ve öğretileri yakında başlayacak eğitimde katılımcılara aktaracağım. Eğitim kişisel gelişim üzerine olacak. Şimdiden 30'dan fazla kişi katılmak istediğini belirtti. Detayları paylaşacağım. . ENG - I have been to some dangerous places when I was traveling and I got over many difficult situations, sometimes with the help of others and sometimes I just used what life taught me. These friendly guys in the picture were actually very aggressive at the beginning but I was able to cool things down. It could have gone really bad because there were many people like them around and in the middle of nowhere they found a traveler that they thought that they can take some money. At the end when I managed to gained their trust and it was not by money but by respect. Later they even protected me from other people. I will start an online education soon and I will have trainings for stuations like this.