Ana Sayfa > Önceki Yıllar > Ortaca Dalyan Sarıgerme > Bayram Ziyaretleri ve Ortaca Gezisi

BAYRAM ZİYARETLERİ VE ORTACA GEZİSİ

21 Ağustos 2018 Salı

Bugün bayram erken kalkın çocuklar dedi, gezginlerin en gezgini Barış Ağabeyimiz. Benim gibi seyahat seven her Türk genci gibi ben de Barış Manço’ya özel bir saygı duyarım. Tam bir dünya adamıdır kendisi. Bayramın birinci günü Barış ağabeyin sözünü dinleyip sabah 6 olmadan ayaktaydım, 7 olmadan da Ortaca Merkez Camiindeydim.

Ekipten arkadaşlarla Merkez camiindeki Bayram Namazına ve Bayramlaşmaya katıldık. Sıcak yerlerde insanlar daha çok uyuyor diye yazmıştım seyahatin başlarında ama bayram olunca durum başka. Saflar sıklaşınca namaz başlıyor, dağılırken de yaşlı bir amcayla göz göze geliyorum. Bayramlaştığım ilk kişilerden biri oluyor kendisi.

Ardından Sarıgerme’deki The One Club Otel’e dönüyorum. 11’e kadar iki kahvaltı bitiriyorum ama kurban eti için de yer ayırıyorum. Ortaca Zabıta müdürü Fahrettin beyin özel davetlisiyim bugün. Kurban eti de, Fahrettin ağabeyin muhabbeti de fazlasıyla lezzetli.

Türkiye’nin en iyi işi başladığından beri kendisiyle birkaç kez aynı ortamda bulunma fırsatı bulduğum için az çok tanıyorum kendisini. En iyi bildiğim konu da kendisini ne kadar geliştirmiş biri olduğu. Buraların da yerlisi olduğu için planlarımda çok fazla fikir veriyor her görüşmemizde. Bugünkü görüşmemizde de, kendisinden sonra uğrayacağımız Ortaca merkez hakkında fikirler veriyor.

Ortaca bekleyebilir ama mangaldan yeni çıkmış kurban etini soğutmak olmaz. Evinin üst katına özenli bir sofra kurmuş benim için Fahrettin ağabey. Eşsiz bir yemek oluyor. Ardından da bahçesinde ayrı bir muhabbete oturuyoruz. Buraları nasıl düzene soktuğunu anlatıyor. Hem makam hayatına, hem de köyün o vazgeçilmez içten hayatına aynı anda devam edebilen nadir insanlardan kendisi. Sanırım kanımın bu kadar ısınmasının sebebi de bu.

Tok bir karınla ve güler bir yüzle ayrılıyorum yanından.

Ortaca da bu güzel moralle daha bir güzel görünüyor. Malum bayramın birinci günü, sokaklar boş. Sanki ben güzel çekim yapayım diye boşaltılmış. Belediye ve çevresinde özel olarak çekim yapıyoruz; hem yerden hem yukarıdan.

Ortaca’da biraz turladıktan sonra da yine yola devam. Bugün çok duraklı bir gün, sonra ki durak da Dalyan.

Sky Lounge’ta manzaraya nazır oturuyorum. Aslında planda yemek yemek var ama bende hiçbir açlık belirtisi yok. Bütün süre boyunca sadece su içiyorum.

Dalyan’da biraz fotoğraf çekilip, otele, Sarıgerme’ye dönüyorum. Fazla erken başlayan bu özel gün, başladığı gibi erken bitiyor. Otelde dinlenmeye çekildikten sonra bar ve restoran arasında bir yer bulup günün yazısını yazmak için açıyorum bilgisayarımı.

Instagram.com/bestjobinturkey 

Instagram.com/efetanay

(ENG below) Seyahatlerimde büyük tehlikeler atlattığım çok oldu. Bazen birileri yardımcı oldu bazen de hayatın bana öğrettikleri kendimi kurtarmamı sağladı. Zambiya'nın ücra bir köşesinde, internetin dahi olmadığı bu köy, zor anlar yaşadığım yerlerden biriydi. Fotoğrafta benimle samimi poz veren bu satıcılar ve çok daha kalabalık bir gurup aslında beni ilk gördüklerinde baya saldırır şekilde mal satmaya çalışıyorlardı. Olay baya saldırıya dönüşmeye başlıyordu ama ben gayet sakin ve samimi bir şekilde durumu yumuşatmayı başardım ve bunu parayla da sağlamadım! Üstelik bu gençler daha sonra üstüme yürüyen başka bir adama da engel oldular. Hepsi doğru insan ilişkileri ve bu gibi sıradışı şartlarda hayatın öğrettikleri sayesindeydi aslında. Hayata dair önemli dersleri ve öğretileri yakında başlayacak eğitimde katılımcılara aktaracağım. Eğitim kişisel gelişim üzerine olacak. Şimdiden 30'dan fazla kişi katılmak istediğini belirtti. Detayları paylaşacağım.
.
ENG - I have been to some dangerous places when I was traveling and I got over many difficult situations, sometimes with the help of others and sometimes I just used what life taught me. These friendly guys in the picture were actually very aggressive at the beginning but I was able to cool things down. It could have gone really bad because there were many people like them around and in the middle of nowhere they found a traveler that they thought that they can take some money. At the end when I managed to gained their trust and it was not by money but by respect. Later they even protected me from other people. I will start an online education soon and I will have trainings for stuations like this.
(ENG below) Seyahatlerimde büyük tehlikeler atlattığım çok oldu. Bazen birileri yardımcı oldu bazen de hayatın bana öğrettikleri kendimi kurtarmamı sağladı. Zambiya'nın ücra bir köşesinde, internetin dahi olmadığı bu köy, zor anlar yaşadığım yerlerden biriydi. Fotoğrafta benimle samimi poz veren bu satıcılar ve çok daha kalabalık bir gurup aslında beni ilk gördüklerinde baya saldırır şekilde mal satmaya çalışıyorlardı. Olay baya saldırıya dönüşmeye başlıyordu ama ben gayet sakin ve samimi bir şekilde durumu yumuşatmayı başardım ve bunu parayla da sağlamadım! Üstelik bu gençler daha sonra üstüme yürüyen başka bir adama da engel oldular. Hepsi doğru insan ilişkileri ve bu gibi sıradışı şartlarda hayatın öğrettikleri sayesindeydi aslında. Hayata dair önemli dersleri ve öğretileri yakında başlayacak eğitimde katılımcılara aktaracağım. Eğitim kişisel gelişim üzerine olacak. Şimdiden 30'dan fazla kişi katılmak istediğini belirtti. Detayları paylaşacağım. . ENG - I have been to some dangerous places when I was traveling and I got over many difficult situations, sometimes with the help of others and sometimes I just used what life taught me. These friendly guys in the picture were actually very aggressive at the beginning but I was able to cool things down. It could have gone really bad because there were many people like them around and in the middle of nowhere they found a traveler that they thought that they can take some money. At the end when I managed to gained their trust and it was not by money but by respect. Later they even protected me from other people. I will start an online education soon and I will have trainings for stuations like this.