Ortaca ve çevresinde ot ve sebze üretiminin bolluğundan, yörenin mutfağı da genelde sebze ağırlıklı. Dalyan ve çevresinde yine bolca yakalanan çipura, kefal ve levrek gibi deniz ürünleri de mutfağın diğer kısmını oluşturuyor: İster ızgara, ister buğulama; tercih size kalmış…

 

Isırgan, öküzcük, gelincik, döbelen, kişkincik, ebegümeci, sarıot, geren, semizotu Ortaca’da yetişen ve sofraları süsleyen otlardan bazıları. Deniz Börülcesi’nin (Geren) limon, zeytinyağı ve sarımsak sosuyla yapılan mezesi bölgede hayli ünlü. “Kığam” adlı tatlı ise bal, susam ve ceviz karıştırılarak yapılıyor.

 

Toplanan otlar yağda kavrularak ıspanak usulü pişirildiği gibi, haşlanıp üzerine zeytinyağı, limon ve sarımsaklı yoğurt eklenerek de yenir.

 

Borana:Ot, taze fasulye veya patlıcan haşlandıktan sonra sarımsaklı yoğurtla karıştırılarak servis edilir. Yörenin en kolay ve en tanınmış yiyeceklerinden biri.

 

Sacböreği:Elde açılan yufkanın içine peynir, çeşitli otlar ve ince doğranmış et konarak, yağlanmış kızgın sacda pişirilir.

 

Mavi Yengeç:Dalyan’da yiyebileceğiniz yemeklerin başında Mavi Yengeç geliyor. Dünya piyasasında lüks yiyecek olarak tanınan Mavi Yengeç Dalyan’dan bolca çıkması nedeniyle oldukça ucuz. Haşlamasını ve kömürde ızgarasını makul fiyatlarla tatmak mümkün.