Dalyan caretta caretta kültür ve turizm festivali

Yapıldığı günden bu yana Dalyanlıların ve Dalyan’a gelen misafirlerin yoğun ilgisiyle karşılaşan ve beldenin uluslararası üne kavuşmasını sağlayan Caretta Caretta Kültür ve Turizm festivalinin 2006 yılında yedincisi düzenlendi.

 

Festival her sene Haziran ayının son haftası ile Temmuz ayının ilk haftası arası gerçekleştiriliyor. Temmuz başındaki Deniz Bayramı etkinliklerinin de dahil edildiği festivalin süresi 6 gün. Etkinliklerin ilk günü, kalabalık bir katılımla gerçekleşen Kortej Yürüyüşü ile başlıyor; açılan sergiler, yöresel ses sanatçılarının konserleri ve öğrencilerin skeçleri ile devam ediyor. Festivalin ikinci günü, yöredeki en büyük uğraşlardan biri olan balıkçılıkla ilgili olta bağlama ve ağ örme yarışmaları misafirlere renkli saatler yaşatıyor. Sonraki günlerde yurt içinden ve yurtdışından gelen ekiplerin konserleri, tiyatro gösterileriyle festival coşkusu aralıksız sürüyor. Yine festival kapsamında düzenlenen plaj etkinlikleri, satranç yarışmaları ve çocuklar arası yarışmalar oldukça kalabalık katılımla gerçekleşiyor. Halk oyunları gösterilerinin de yapıldığı festivalde her sene festival komitesinin oyları ile Çamur Güzeli de seçiliyor. Yöreye has yemeklerin ve tatlı çeşitlerinin sergilendiği yarışmalar, futbol turnuvası, yüzme, yağlı direk (teknelerin arka kısmına paralel olarak uzatılan yağlı direğin ucuna asılı bayrağa ulaşmak gerekiyor) ve tekne yanaştırma yarışması da festivalin diğer etkinlikleri…

 

Festivalde, ünlü sanatçıları konser sahnesinde görmek de mümkün. Çevre il ve ilçelerden de yöre halkının akın ettiği konserler her sene farklı sanatçıların katılımıyla gerçekleşiyor. Fatih Kısaparmak, Funda Arar, Kıraç, Haluk Levent, Murat Göğebakan, Sertap Erener, İbrahim Tatlıses ve Ebru Gündeş bugüne kadar festival kapsamında konser veren bazı isimler…

Ortaca çevre ve turizm festivali

1992 yılından bu yana her sene yapılan festival, turistlerin ve çevre ilçelerdeki halkın oldukça ilgisini çekiyor. Otogarın hemen yanındaki giyim pazar yerinde kurulan festival alanında bölge esnafı, çevre il ve ilçelerden gelen katılımcıların açtığı stantlar da aradığınız her şeyi bulmanız mümkün.

Haziran ayının ilk haftası yapılan festival etkinlikleri içinde, yarışmalar, dans gösterileri, havai fişek gösterileri, slayt gösterileri ve panellerin yanı sıra ülkemizde çok sevilen sanatçıların konserleri de düzenleniyor.

2007 yılındaki festivalin açılış konseri Funda Arar tarafından gerçekleştirildi. Önceki yıllarda festivale katılan sanatçılardan bazıları ise şunlar; Serdar Ortaç, Sibel Can, Edip Akbayram, Tolga Çandar, Murat Göğebakan, Selda Bağcan ve Çelik.

 

Etkinliklerin bazıları Sarıgerme Plajı ve köy alanı içinde de gerçekleştiriliyor. Özellikle Sarıgerme Plajı’nda düzenlenen yarışmalar ve plaj voleybolu turistlerin ve halkın katılımı ile oldukça eğlenceli geçiyor.

Bu seneki festivalin kapanış etkinliği ise, Ortacalıların gurur kaynağı sayabileceğimiz, dünyanın önemli caz sanatçılarından biri olma yolunda hızlı adımlarla ilerleyen Timuçin Şahin’in, ekibiyle verdiği konser oldu.

Ekin kültür sanat günleri

Ortaca’da yayınlanan Ekin Gazetesi’nin iki yıldır düzenlediği “Ekin Kültür Sanat Günleri”, sanatsal ve kültürel çalışmaların yanında sosyal etkinlikleriyle de oldukça ilgi çekiyor. Organizatörlüğünü Nadir Şahin’in yaptığı “Ekin Kültür Sanat Günleri”nin geçen yılki etkinlikleri arasında şüphesiz en dikkat çekenleri; Ortaca’da yaşayan 65 yaş üzeri insanlar bir araya getirilerek onların dilinden Ortaca anılarının dinlenmesi ve ilk kez düzenlenen caz, opera ve flamenko konserleriydi. Öykü ve şiir dinletileri eşliğindeki halk müziği konserleri, 1969 yılından kalma açık hava sinemasında film gösterimleri de sanat günlerinin diğer renkleri… Geçen yıl Asım Can Gündüz’ün de sahne aldığı “Ekin Kültür Sanat Günleri”, 2007 yılında Eylül ayında düzenlenecek.