Efe Tanay

Aslen avukat olan Efe Tanay, İstanbul, Ankara ve Roma’da avukatlık yapmış, ardından Hacettepe Üniversitesinde Bilişim Hukuku yüksek lisansı yaptıktan sonra Rusya’nın en saygın Üniversitesi kabul edilen Moskova Devlet Üniversitesi’nde Sosyoloji üzerine doktoraya başlamıştır. 2013 Yılının sonundan beri Moskova’da ikamet eden Efe, doktora öncesinde çeşitli ticaretler yapmış, son dönemde de eğitiminin yanında Ruslara İngilizce öğretmenliği yapmaktadır.

İlk yurtdışı seyahatini ailesinin 12 yaşındayken tek başına İngiltere’de hiçbir Türkün olmadığı bir okula, dil eğitimine göndermesi ile başlamıştır. Efe’nin 18 yaşına gelmesi sonrası Avrupa’yı sırt çantası ile gezerek devam etmiştir. Ufuk Üniversitesi’nde hukuk fakültesini okuduğu yıllarda yoğun bir şekilde gezmiş fakat o dönemde bunları sosyal medyada veya başka bir mecrada yayınlamamıştır. Ardından geçen sürelerde; Myanmar, Somali, Laos, Zambiya, Kırgızistan, Belize, Botsvana, Guatemala gibi birçok sıra dışı ülkeyi de kapsayan seyahatlere çıkmış ve çoğunlukla buraları baştan sonra karayoluyla gezmiştir. Gittiği yerlerde farklı hayatlara tanık olan ve sıra dışı yerleri ziyaret eden Efe, yaklaşık 6 yıldır internete gezi yazıları yazmakta ve seyyar kalem adlı bir blog tutmaktadır. Ayrıca düzinelerce kez gazetelere seyahat yazıları yazan Efe Tanay, son yıllarda internette videolar da yayınlamaktadır. Gezi dışında ayrıca İngilizce, Türkçe ve Rusça olarak yayınlanmış uluslar arası politika yazıları da bulunmaktadır.

Eski milli okçu olan Efe’nin, ayrıca bu dalda Türkiye şampiyonluğu bulunmaktadır. Basketbol, atletizm gibi sporlarla da yakından ilgilenmiş olan Efe, son yıllarda 42 kilometrelik Moskova maratonunu koşmuş ve yine Moskova’da bir fitness (Men’s Physique) yarışmasında çeyrek finale kalmıştır. Sporla hayatının her dönemi iç içe olan Efe Tanay’ın bir diğer tutkusu da vahşi hayvanlardır.

1985 Doğumlu olan Efe Tanay çok iyi seviyede İngilizce, Rusça ve İtalyanca bilmekte ve ayrıca Fransızca öğrenmektedir.