Kuş gözlemciliği

Ortaca ve çevresinde, özellikle Dalyan kanalları ve Köyceğiz Gölü etrafındaki sazlıklarda kuş gözlemciliği için pek çok keşfedilmemiş gözlem noktaları var. Değişik kuş türlerinin ve endemik türlerin yaşadığı bu bölgelerde kuş gözlemciliği yapmak mümkün.

 

Olta balıkçılığı

Özellikle Dalyan ve çevresinde hemen her yerde olta balıkçılığı yapılabiliyor. Tabi, Dalyan Su Ürünleri Kooperatifi’nin avlanma yasağı koymadığı zamanlarda. Yılan balığı, levrek gibi lezzetli balıkların Dalyan kanallarında oltanıza takılması an meselesi.

 

 Yamaç paraşütü

Dalyan’da bulunan Radar Tepesi son zamanlarda yamaç paraşütçülerinin merkezi haline gelmeye başladı. Tepe daha önceleri de eşsiz manzarası ile oldukça fazla ziyaretçi topluyordu. Muhteşem Dalyan kanalını ve sazlıklarını, İztuzu Plajı’nı görebildiğiniz tepeden artık profesyonel yamaç paraşütçüleri gökyüzünü renklendirmek için kendilerini aşağılara bırakıyor. Şu an sadece profesyonel yamaç paraşütçülerinin kullanımına açık olan Radar Tepesi’nde haziran sonu, temmuz başındaki Caretta Caretta Turizm ve Kültür Festivali kapsamında uluslararası yamaç paraşütü yarışmaları düzenleniyor.

 

Rafting

Ortaca-Dalaman doğal sınırı olan Dalaman Çayı, rafting için Türkiye’deki en uygun alanlardan biri. Gerekli debi ve rejim miktarına sahip Dalaman Çayı üzerinde, tatiliniz sırasındaki en eğlenceli aktivitelerden birini yaşayabilirsiniz.

Jeep safari

Katılıma bağlı olmakla birlikte, genelde 4-5 araçla çıkılan bir jeep safari turuna katılmak çok farklı eğlenceleri beraberinde getiriyor. Gün içinde safari esnasında 12 km uzunluğundaki göle girmek, eski köy ve cami kalıntılarını görmek, nehirlerin kaynağından geçmek, Ortaca ve Akdeniz’e dağların üzerinden bakmak eşsiz… Katıldığınız tura bağlı olarak, göl kenarında yapacağınız kamp ve yakacağınız kamp ateşi etrafındaki sohbetler de unutulmaz dakikalar yaşatabilir.

 

Microlight

Muhteşem sazlıkları ve İztuzu Plajı’nı havadan seyretme zevkine ulaşmak için yapabileceğiniz aktivitelerden biri de, delta kanatlı motorlu uçaklarla gökyüzüne yükselmek. Her yere inebilen ve paraşütleri de olan bu küçük motorlu uçaklarla, Dalyan’ı çok farklı bir açıdan seyretme imkânına sahip olabilirsiniz. Dalyan üzerinde 15-20 dakikalık turlar şeklinde düzenlenen uçuşlarda, yukarıdan bakıldığında dünya haritası izlenimi veren dalyan sazlıklarının görüntüsü kolay unutulmayacak cinsten.

 

Bisiklet

Doğanın cömert davrandığı Ortaca’da yapılan bisiklet turları, alışkın olmayanların bacak kaslarını yorabilir ama görülen güzellikler sayesinde bu tatlı bir yorgunluğa dönüşüyor. Birçok rotası olan bu turun en yoğun rağbet göreni, sanırız Dalyan–Köyceğiz arası. Dalyan’dan başlayan bu rota, bir saat sonra Köyceğiz’e ulaşıyor. Yol üzerindeki köylerde marketler, restoranlar ve el sanatları ürünleri satan dükkânlar mevcut. Gezi ve spor amaçlı çıkılan bu turlarda sığla ağaçları ile kaplı yollardan geçiyor ve eşsiz manzaranın tadına varıyorsunuz.

 

Kano

Dalyan’ın eşsiz kanalları içinde her an karşınıza çıkabilecek kanolara olan ilgi de son zamanlarda artış gösteriyor. Sazlıkların arasında kadifemsi bir tatla süzülen ikişerli ya da tek kişilik kanolar, bu eşsiz labirentin içinde unutulmaz bir yolculuğa dalıyor.