“Ruh uykudaysa düş çıplak gezer” der şair bir mısrada. Yaşadığımız çağ tüm ağırlığıyla sarıp sarmalamıştır bizi. Yaşadıklarımızla düşlerimiz arasında bazen uçurumlar oluşur.

 

Dünyada güzelliklerin olduğunu, modern yaşamın sıkışıklığından kurtulmak gerektiğini düşündüğümüz anlar fazlalaşır. Aklımıza uzaklar düşer. Belki bilmediğimiz mekânların gizemi iter bizi buralara, belki gördüğümüz mekanın beynimizde canlanan imgesi… İşte böyle bir ruh halindeyseniz, önereceğimiz yerlerin başında geliyor Dalyan; cennetin dünyadaki yansıması…

 

Dalyan sınırlarına girer girmez size merhaba diyen portakal, limon ve nar ağaçlarının birbirine karışan kokuları, doğanın kalbine geldiğinize ikna eder sizi. Her şey doğaldır artık; insanlar, çevre, plaj ve ekosistemin diğer canlıları… Tarih, antik Kaunos kenti ve kral mezarları da tüm ihtişamıyla gözünüzün önüne serilir…

El değmemiş doğal güzellikleriyle, Ege denizinin Akdeniz’le buluşup kaynaşmasına tanıklık eden; yüzlerce çeşit balık ve diğer deniz canlılarını içinde barındıran Dalyan, dünyaca ünlü Caretta Carettalar’ın da yuvası durumundadır. Deniz kenarında olmamasına rağmen, hem denize hem de göllere sahip. Köyceğiz İskelesi’nden İztuzu Plajı’na 12 kilometre boyunca uzanan ve bir labirenti andıran doğal su kanalıyla, hem denizde hem de göllerde yüzme olanağı sunar. Sessizliğin büyüsüne kapılıp huzuru arayanların vazgeçemediği yerlerin başında gelir Dalyan. Doğal su kanalını filtre eden gür ve yüksek sazlıkları, bu sazlıklarda yuvalanmış 180 çeşit kuş türü ile dünyada eşine az rastlanır bir yer. Ayrıca günlük ağaçları, değişik sünger çeşitleri, çok çeşitli kelebek ve bitki türleriyle de olağanüstü bir doğa harikası.

 

İztuzu Plajı’nın sunduğu eşsiz doğal güzellik, Antik Kaunos kentinin ihtişamı, dağların dik yamaçlarında kurulu kaya mezarları, çamur banyosu, doğal kaynak suları ve kaplıcaları gezilmeye değer yerlerden biri haline getiriyor Dalyan’ı.