Ana Sayfa > Önceki Yıllar > Ortaca Dalyan Sarıgerme > Sevgi Yolu ve Otel Keyfi ( Bc Spa Hotel )

SEVGİ YOLU VE OTEL KEYFİ

05 Ağustos 2018 Pazar

Tatilin başından beri heyecanla yaptığım aktivitelerden fırsat bulup pek de uyuyamamıştım. Bugün 9’da kalkıyorum. Benim için geç bir saat ama tatildeki biri için yine de erken. Tatilimizi uyuyarak geçirmeyelim. Gezelim, görelim…

Bir saat uzun uzun kahvaltımı yapıyorum, BC Spa otelde, her zaman ki yerimde.

Ardından kameramı ve telefonumu alıp sevgi yolunda dolaşmaya çıkıyorum. Dalyan’ın kanal boyunca uzanan sevimli bir patikası burası, ismi gibi kendisi de sevgi dolu. Bir yanınız su ve doğa manzarası, diğer yanınız da ufak ufak otellerle dolu. Aslında birkaç sabah koşumda geçtiğim bir yer burası ancak sakin sakin yürüyerek geçince daha bir güzel görünüyor gözüme. 3’er, 5’er metrelik iskeleler var. Tahtadan derme çatma yapılmış bu iskeleler dalların arasından anca seçiliyor ve aslında büyüleyici güzellikteler. Birkaç poz da buralarda alıyorum.

Ardından Paradise otelin bahçesinde aşina olduğum bir dil duyuyorum; Rusça. Moskova’da 5 yıldır yaşayan biri olarak kulak kabartıyorum muhabbetlerine. O arada fark ediyorum, köşede iyi bir kahve makinaları var. Kahve tutkumdan dolayı aklımın bir köşesine not düşüyorum bu kahve konusunu.

Dönüş yolunda yaşlı bir amcadan elleriyle topladığı bir ada çayı alıyorum ve kaldığım otelin bahçesinde soluklanırken içmek için garsonlardan sıcak su rica ediyorum. Bu sakin ve rahat günün üstüne bir de bu kadar rahat bir çay… off.. Daha ne istenir ki, dememe kalmadan, kaldığım BC Spa otelin sahibi Kadir ağabey, kaşla göz arasında soframı gerçek manada donattı. Antepli olan ve bunu da gururla her fırsatta belirten Kadir ağabey yuvalama, içli köfte, lahmacun ve bir de salata koyuverdi önüme. Akıl almaz bir lezzetti cidden. Hepsi için ayrı bir yazı yazmak gerek aslında, mükemmeldi her bir lokma. Yediğini içtiğin sana kalsın bize gördüklerini anlat derler ama bu yemekleri anlatmamak da olmaz. Dalyan’ı güzel kılan bir diğer unsur da, buranın taze sebze meyveleri ve onlarla yapılan yemekler.

Organik gıda ve yemek konusunda özel ziyaretlerim de olacak Dalyan turum tamamlanmadan, yani, bu konuya tekrar döneceğiz.

Ben şimdilik kısa bir sokak turuna çıkıyorum.

Yarın yeni maceralar beni bekler…

Instagram.com/bestjobinturkey 

Instagram.com/efetanay

(ENG below) Seyahatlerimde büyük tehlikeler atlattığım çok oldu. Bazen birileri yardımcı oldu bazen de hayatın bana öğrettikleri kendimi kurtarmamı sağladı. Zambiya'nın ücra bir köşesinde, internetin dahi olmadığı bu köy, zor anlar yaşadığım yerlerden biriydi. Fotoğrafta benimle samimi poz veren bu satıcılar ve çok daha kalabalık bir gurup aslında beni ilk gördüklerinde baya saldırır şekilde mal satmaya çalışıyorlardı. Olay baya saldırıya dönüşmeye başlıyordu ama ben gayet sakin ve samimi bir şekilde durumu yumuşatmayı başardım ve bunu parayla da sağlamadım! Üstelik bu gençler daha sonra üstüme yürüyen başka bir adama da engel oldular. Hepsi doğru insan ilişkileri ve bu gibi sıradışı şartlarda hayatın öğrettikleri sayesindeydi aslında. Hayata dair önemli dersleri ve öğretileri yakında başlayacak eğitimde katılımcılara aktaracağım. Eğitim kişisel gelişim üzerine olacak. Şimdiden 30'dan fazla kişi katılmak istediğini belirtti. Detayları paylaşacağım.
.
ENG - I have been to some dangerous places when I was traveling and I got over many difficult situations, sometimes with the help of others and sometimes I just used what life taught me. These friendly guys in the picture were actually very aggressive at the beginning but I was able to cool things down. It could have gone really bad because there were many people like them around and in the middle of nowhere they found a traveler that they thought that they can take some money. At the end when I managed to gained their trust and it was not by money but by respect. Later they even protected me from other people. I will start an online education soon and I will have trainings for stuations like this.
(ENG below) Seyahatlerimde büyük tehlikeler atlattığım çok oldu. Bazen birileri yardımcı oldu bazen de hayatın bana öğrettikleri kendimi kurtarmamı sağladı. Zambiya'nın ücra bir köşesinde, internetin dahi olmadığı bu köy, zor anlar yaşadığım yerlerden biriydi. Fotoğrafta benimle samimi poz veren bu satıcılar ve çok daha kalabalık bir gurup aslında beni ilk gördüklerinde baya saldırır şekilde mal satmaya çalışıyorlardı. Olay baya saldırıya dönüşmeye başlıyordu ama ben gayet sakin ve samimi bir şekilde durumu yumuşatmayı başardım ve bunu parayla da sağlamadım! Üstelik bu gençler daha sonra üstüme yürüyen başka bir adama da engel oldular. Hepsi doğru insan ilişkileri ve bu gibi sıradışı şartlarda hayatın öğrettikleri sayesindeydi aslında. Hayata dair önemli dersleri ve öğretileri yakında başlayacak eğitimde katılımcılara aktaracağım. Eğitim kişisel gelişim üzerine olacak. Şimdiden 30'dan fazla kişi katılmak istediğini belirtti. Detayları paylaşacağım. . ENG - I have been to some dangerous places when I was traveling and I got over many difficult situations, sometimes with the help of others and sometimes I just used what life taught me. These friendly guys in the picture were actually very aggressive at the beginning but I was able to cool things down. It could have gone really bad because there were many people like them around and in the middle of nowhere they found a traveler that they thought that they can take some money. At the end when I managed to gained their trust and it was not by money but by respect. Later they even protected me from other people. I will start an online education soon and I will have trainings for stuations like this.