Ana Sayfa > Önceki Yıllar > Ortaca Dalyan Sarıgerme > Denize Dönüş

DENİZE DÖNÜŞ

25 Ağustos 2018 Cumartesi

Bugün büyük bir gün! Bugün akşam İztuzu plajında 4 su kaplumbağasının denize salınmasına şahit olacağım.

Akşama kadar ise Dalyan merkezde Elya ile ilk olarak Green Barda ardından da BC Spa otelin kanal kenarında zaman geçiriyoruz. Geçerken de Dalyan’ın simgesi kaya mezarlarına uzaktan bakıyoruz.

Dalyan’ın bir diğer simgesi caretta carettaları görmek içinse İztuzu plajındaki Dekamer’e gidiyoruz. Girer girmez müdürü Profesör Dr. Yakup Kaska’yı şevkle ve ilgiyle ziyaretçilere kaplumbağalar hakkında bilgi verirken görüyorum. Rahatsız etmeden uzaktan dinliyorum. Kaplumbağaların tedavi edildiği tankların yanında sorulan soruları cevaplıyor Yakup hoca. Kim bilir o soruları kaç kere cevaplamıştır ama yine de hiçbir detayı atlamadan izah ediyor. Yaptığı işi zevkle ve şevkle yaptığına bir kere daha şahit oluyorum o an. Konuşmasının bir anında beni görüyor ve dönüp selam veriyor.

Ufak bir konuşmadan sonra yavaş yavaş araçlar getiriliyor ve talihli 4 kaplumbağa büyük leğenlere konulup arabalara doğru taşınıyor. Kaplumbağalardan birisi otobur olan yeşil su kaplumbağası. Nesli tükenme tehlikesi sıralamasından caretta carettalardan bile daha yukarıda. Bugün ulvi bir görev yapılıyor ve bende bunun içerisinde olabildiğim için çok mutluyum.

Dekamer’in aracı ile gidiyoruz sahile. Bana da yer var ama sıkışıyoruz biraz, elime de eski bir kova tutuşturuyorlar. Heyecan içinde kala kalıyorum. Kovanın içinde bebek caretta carettalar var. Kucağımda bir avuç bebek caretta carettayla oturuyorum. Bunun ne büyük bir güzellik olduğunu kelimelere dökebilmem cidden zor.

Sahile geldiğimizde, oraya bir başka arabayla gelen Elya’yı çağırıyorum heyecanla. Nedenini anlamıyor. Rusça sesleniyorum ki, başkaları anlamasın, belki bebeklere bu kadar yakından bakabileceği başka bir fırsat olmayacak çünkü. Sevinçten uçuyor. Onun da benim gibi çok sevineceğini bildiğim için özel olarak çağırıyorum elbette.

Sahilde 100’den fazla insan kaplumbağaların salınmasını izlemek için bekliyor. Yakup hocanın töreni izlemek için gelenleri bilgilendirici konuşmasından sonra kameralar çıkıyor ve taburcu olan bu sevimli dostlar stresten uzak, rahat yaşamlarına doğru ilk adımlarını atmaya başlıyorlar.

Denize girdiklerinde bir tanesi ile yakından yüzüyorum.

Ardından bebekleri bırakmak için hazırlanıyorlar. Aslında bebek kaplumbağaların bırakılması bir sürpriz ama ben arabadaki o şanslı rastlantı ile öğrenmiştim ve denizde beraber yüzdüğüm büyük kaplumbağayı çok da uzun takip etmiyorum o sebeple.

Her canlının bebeği daha bir sevimli oluyor. Bebekler yürümeye başladıkça insanlar mutluluk çığlıkları atıyor resmen. Paldır paldır yürüyüşlerini izliyorum arkalarından, ta ki hepsi suya girene kadar.

Ardından anadalu ajansından bir gazeteci yazılı ve görsel basın için röportaj vermemi talep ediyor ve projemiz ve tatilim hakkında konuşmak için yine kamera karşısına geçiyorum.

Dönüşte de günün anlam ve önemine layık olarak caretta caretta restorana gidiyoruz. Güzel manzarası eşliğinde, leziz yemekler yedikten sonra da geceyi sonlandırmak için Ottoman Karaoke Bara gidiyoruz. Okan’ın samimi mekanında meyve kokteylleri ve sağlıklı dondurmasından tadıyoruz. Otele dönmeden önce de hemen karşıdaki Sandaletçi Ali Usta’ya selam vermek ve Elya’ya burayı göstermek istiyorum. Yaklaşık bir hafta önce Ali Usta’yı ziyaret ettiğimi ve onunla tanıştığımı söylüyorum ama Elya internetten yazıyı okumuş. Ali Ustayı gıyaben tanıyor.

Ben içeri girer girmez, Ali Usta ilgiyle selamlıyor, ondan önce kızı lafa girip, “Efe senin yazını okuduk, çok etkilendik, çok duygulandık, herkesle de paylaştık” diyor. Ardından Ali Usta elimi sıkıp, “oğlum vallaha sen beni çok duygulandırdın, nasıl teşekkür etsem bilemedim” diyor. Kızı “ağlaya ağlaya okudum vallaha” diye yineliyor.

Bir günüm yine iyisiyle kötüsüyle geçiyor…

Instagram.com/bestjobinturkey 

Instagram.com/efetanay

(ENG below) Seyahatlerimde büyük tehlikeler atlattığım çok oldu. Bazen birileri yardımcı oldu bazen de hayatın bana öğrettikleri kendimi kurtarmamı sağladı. Zambiya'nın ücra bir köşesinde, internetin dahi olmadığı bu köy, zor anlar yaşadığım yerlerden biriydi. Fotoğrafta benimle samimi poz veren bu satıcılar ve çok daha kalabalık bir gurup aslında beni ilk gördüklerinde baya saldırır şekilde mal satmaya çalışıyorlardı. Olay baya saldırıya dönüşmeye başlıyordu ama ben gayet sakin ve samimi bir şekilde durumu yumuşatmayı başardım ve bunu parayla da sağlamadım! Üstelik bu gençler daha sonra üstüme yürüyen başka bir adama da engel oldular. Hepsi doğru insan ilişkileri ve bu gibi sıradışı şartlarda hayatın öğrettikleri sayesindeydi aslında. Hayata dair önemli dersleri ve öğretileri yakında başlayacak eğitimde katılımcılara aktaracağım. Eğitim kişisel gelişim üzerine olacak. Şimdiden 30'dan fazla kişi katılmak istediğini belirtti. Detayları paylaşacağım.
.
ENG - I have been to some dangerous places when I was traveling and I got over many difficult situations, sometimes with the help of others and sometimes I just used what life taught me. These friendly guys in the picture were actually very aggressive at the beginning but I was able to cool things down. It could have gone really bad because there were many people like them around and in the middle of nowhere they found a traveler that they thought that they can take some money. At the end when I managed to gained their trust and it was not by money but by respect. Later they even protected me from other people. I will start an online education soon and I will have trainings for stuations like this.
(ENG below) Seyahatlerimde büyük tehlikeler atlattığım çok oldu. Bazen birileri yardımcı oldu bazen de hayatın bana öğrettikleri kendimi kurtarmamı sağladı. Zambiya'nın ücra bir köşesinde, internetin dahi olmadığı bu köy, zor anlar yaşadığım yerlerden biriydi. Fotoğrafta benimle samimi poz veren bu satıcılar ve çok daha kalabalık bir gurup aslında beni ilk gördüklerinde baya saldırır şekilde mal satmaya çalışıyorlardı. Olay baya saldırıya dönüşmeye başlıyordu ama ben gayet sakin ve samimi bir şekilde durumu yumuşatmayı başardım ve bunu parayla da sağlamadım! Üstelik bu gençler daha sonra üstüme yürüyen başka bir adama da engel oldular. Hepsi doğru insan ilişkileri ve bu gibi sıradışı şartlarda hayatın öğrettikleri sayesindeydi aslında. Hayata dair önemli dersleri ve öğretileri yakında başlayacak eğitimde katılımcılara aktaracağım. Eğitim kişisel gelişim üzerine olacak. Şimdiden 30'dan fazla kişi katılmak istediğini belirtti. Detayları paylaşacağım. . ENG - I have been to some dangerous places when I was traveling and I got over many difficult situations, sometimes with the help of others and sometimes I just used what life taught me. These friendly guys in the picture were actually very aggressive at the beginning but I was able to cool things down. It could have gone really bad because there were many people like them around and in the middle of nowhere they found a traveler that they thought that they can take some money. At the end when I managed to gained their trust and it was not by money but by respect. Later they even protected me from other people. I will start an online education soon and I will have trainings for stuations like this.